PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kukurydza nasienna w liczbach

Kukurydza nasienna w liczbach fot. M. Tyszka

- W tym roku powierzchnia reprodukcji kukurydzy nasiennej w Unii Europejskiej wynosi ok. 128 tys. ha, czyli zmniejszyła się o 5 proc. We Francji kształtuje się ona na poziomie 58 tys. ha, kiedy jeszcze sezon wcześniej wynosiła ona ponad 64 tys. ha – wynika z informacji Maiz Info nr 58 opracowanego przez Francuską Federację Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorgo.Na Węgrzech i Rumunii reprodukcja nasion kukurydzy była prowadzona na około 21 000 ha. Jak na tym tle wypadała Polska? U nas można było zauważyć 5 proc. wzrost produkcji kukurydzy nasiennej. Oceniany jest on na sezon 2017/2018 na poziom 3820 ha, kiedy sezon wcześniej wynosił on 3650 ha.

Generalnie w całej Europie areał uprawy kukurydzy nasiennej kształtuje się na poziomie 204 tys. ha.

- Plony nasion kukurydzy we Francji, i w całej UE, są nieco wyższe niż cele produkcyjne i to pomimo występujących lokalnie w Europie Środkowej i Południowej trudnych warunków pogodowych - susza i wysokie temperatury. Poza UE zbiory są bardzo zadowalające na Ukrainie, ale na powierzchni mniejszej o 20 proc. w porównaniu z 2016 r. Plony są poniżej celów w Serbii i Rosji. Kraje te, które w coraz większym stopniu potrzebują nasion wysokiej jakości, stanowią ważny rynek zbytu dla nasion z UE – informuje Anna Kołakowska z Federacji.

Czego można się spodziewać w nowym sezonie?

- Bardziej zrównoważonego rynku nasion kukurydzy w związku ze zmniejszeniem zapasów materiału siewnego. Będzie to wynikiem po pierwsze zmniejszenia powierzchni produkcji nasion w UE - spadek o 40 proc. w ciągu trzech lat. Po drugie bardzo wysokiego poziomu dyskwalifikacji nasion - szczególnie dla najstarszych odmian. Po trzecie stabilizacji powierzchni uprawy kukurydzy konsumpcyjnej, szczególnie w Europie Zachodniej, gdzie od dwóch lat notowane są spadki i nadal dynamiczny wzrost w Europie Środkowej i Wschodniej – wynika z raportu opracowanego przez Federację.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!