Na Węgrzech i Rumunii reprodukcja nasion kukurydzy była prowadzona na około 21 000 ha. Jak na tym tle wypadała Polska? U nas można było zauważyć 5 proc. wzrost produkcji kukurydzy nasiennej. Oceniany jest on na sezon 2017/2018 na poziom 3820 ha, kiedy sezon wcześniej wynosił on 3650 ha.

Generalnie w całej Europie areał uprawy kukurydzy nasiennej kształtuje się na poziomie 204 tys. ha.

- Plony nasion kukurydzy we Francji, i w całej UE, są nieco wyższe niż cele produkcyjne i to pomimo występujących lokalnie w Europie Środkowej i Południowej trudnych warunków pogodowych - susza i wysokie temperatury. Poza UE zbiory są bardzo zadowalające na Ukrainie, ale na powierzchni mniejszej o 20 proc. w porównaniu z 2016 r. Plony są poniżej celów w Serbii i Rosji. Kraje te, które w coraz większym stopniu potrzebują nasion wysokiej jakości, stanowią ważny rynek zbytu dla nasion z UE – informuje Anna Kołakowska z Federacji.

Czego można się spodziewać w nowym sezonie?

- Bardziej zrównoważonego rynku nasion kukurydzy w związku ze zmniejszeniem zapasów materiału siewnego. Będzie to wynikiem po pierwsze zmniejszenia powierzchni produkcji nasion w UE - spadek o 40 proc. w ciągu trzech lat. Po drugie bardzo wysokiego poziomu dyskwalifikacji nasion - szczególnie dla najstarszych odmian. Po trzecie stabilizacji powierzchni uprawy kukurydzy konsumpcyjnej, szczególnie w Europie Zachodniej, gdzie od dwóch lat notowane są spadki i nadal dynamiczny wzrost w Europie Środkowej i Wschodniej – wynika z raportu opracowanego przez Federację.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!