PRZEGLĄD PRASY: Nowa ustawa ma wejść w życie na początku 2009 r. Ministerstwo Środowiska nie zamierza wprowadzać zakazu uprawy roślin GMO na terenie całego kraju, bo taki zakaz byłby niezgodny z prawem Unii Europejskiej. Resort chce jednak, żeby to samorządy decydowały o istnieniu i wielkości stref, w których dopuszczalne są uprawy GMO. Tę sprawę miałyby regulować lokalne rozporządzenia urzędów marszałkowskich - pisze Bartłomiej Kuraś.

- Jeśli ustawa faktycznie wprowadziłaby takie zapisy, to powinniśmy całą Małopolskę ogłosić strefą wolną od GMO - uważa Maria Malinowska, radna wojewódzka, która od kilku lat zabiega o wprowadzenie takiego zakazu w Małopolsce. Podobne zdanie na ten temat mają władze województwa. - Produkcja żywności w Małopolsce jest specyficzna, opiera się na tradycyjnych metodach. Dzięki temu mamy zdrową żywność chętnie kupowanąprzezkonsumentów. Nie powinniśmy zmieniać tego wizerunku. Dlatego jeśli nowa ustawa da nam taką możliwość, z pewnością ogłosimy Małopolskę strefą wolną od GMO - zapowiada Wojciech Kozak, członek zarządu województwa odpowiedzialny za rolnictwo i ochronę środowiska.

GMO to genetycznie modyfikowane organizmy. Genetyczna modyfikacja oznacza sztuczne wstawienie obcych genów do materiału genetycznego organizmu, po to by uzyskać właściwości, których dany organizm nie posiada w sposób naturalny.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobał się artykuł? Podziel się!