Część rolników już zakupiła materiał siewny rzepaku, część jeszcze tą decyzję odkłada na czas po żniwach zbożowych. Jeszcze inni - zwłaszcza wybierający tę uprawę okazjonalnie - wstrzymują się w tym roku z siewem tej rośliny.


Nie trzeba nikomu mówić, że ten sezon dla rzepaku był trudny, bo ceny surowca okazały się niższe niż w roku ubiegłym i nie pokrywały często kosztów produkcji. Wydawać by się mogło, że ze względu może już nie na fakt tych niższych cen, ale na prawdopodobne zmniejszenie zainteresowania uprawą rzepaku w nowym sezonie i brak zbytu, obniży się cena materiału siewnego. Ale na chwilę obecną takich ruchów nie widać.

- Ceny materiału siewnego rzepaku są obecnie na zbliżonym poziomie jak w roku ubiegłym. Wahają się u nas od 385 do 450 zł za jednostkę siewną. Generalnie rolnicy są bardziej zainteresowani tymi tańszymi odmianami, nie ważne czy to są odmiany populacyjne czy mieszańcowe. Rolnicy od niedawna dopiero pytają o nasiona - mówi przedstawiciel Centrali Nasiennej w Kluczborku.

- Nasiona dopiero sprzedajemy od dwóch dni. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, bo wynosi 315-780 zł za jednostkę siewną. Droższe są odmiany mieszańcowe. Cena podobna do tej z roku ubiegłego, a zainteresowanie jest mniejsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Rolnicy jeszcze zbierają zboża, może po żniwach coś się w tym temacie zmieni - mówi z kolei przedstawiciel Centrali Nasiennej w Mogilnie.

Mała sprzedaż jak na razie jest też odnotowana w CN w Słupsku. - Owszem producenci dzwonią i pytają o cenę, ale jeśli chodzi o zakup to nie jest on wysoki. Mieszańce są droższe od odmian liniowych, średnio o 40 zł. Cena waha się w granicach 380-420 zł za jednostkę siewną - mówi Danuta Malec z CN w Słupsku.

Juliusz Młodecki z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych już zakupił nasiona rzepaku i jak sam zauważył w jego wypadku cena była taka sama jak w roku ubiegłym. Jak jest w Waszym wypadku?

Podobał się artykuł? Podziel się!