W zależności od regionu kraju zakupy kwalifikatu trwają już od kilku tygodni, w innych dopiero zaczyna się „ruch” z powodu braku gotówki na kontach rolników (problem z wypłatami dopłat bezpośrednich). Zainteresowanie jednak wszędzie jest duże. Czego farmerzy szukają w tym roku?

- Owies sprzedaje się u nas w tym sezonie lepiej niż w poprzednich. Nawet jego cena jest wyższa niż jęczmienia. Za 100 kg tego ziarna kwalifikowanego trzeba zapłacić ok. 175 zł netto. Dla porównania jęczmień kosztuje 165 zł, a pszenica 180 zł – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl przedstawiciel Centrali Nasiennej „Kalnas” w Kaliszu. Zainteresowanie kupujących jest bardzo duże, a ceny niższe niż w roku ubiegłym, kiedy 100 kg siewnej pszenicy jarej kosztowało 200 zł netto.

Co ciekawe, okazuje się, że mimo dużej chęci zakupu przez rolników materiału siewnego kukurydzy, centrala ma kłopot z uzyskaniem ziarna od hodowców. – Nie dostarczyli nam jeszcze partii zamówionych nasion, dlatego nie możemy ich jeszcze sprzedawać – dodają. Przedstawiciel Kalnas zauważył, że ze względu na dopłaty do roślin wysokobiałkowych, od ubiegłego roku bardzo podrożały nasiona np. łubinu. W tym roku partia kosztuje 250-300 zł netto za 100 kg, kiedy dwa lata wcześniej nie przekraczała 200 zł.

Porównywalna cena materiału siewnego do poprzedniego sezonu notowana jest w Centrali Nasiennej Mogilno w województwie kujawsko-pomorskim. Tam rolnicy kupują wszystkie gatunki zbóż od pszenicy (192 zł netto za 100 kg), po jęczmień (168 zł), pszenżyto (168 zł) i owies (178 zł). Nie ma zainteresowania rzepakiem jarym, ale za to partia nasion łubinu żółtego sprzedała się w całości po 190 zł/100 kg, a groch kosztuje 170 zł.

Na Podlasiu w Centrali Nasiennej w Zabłudowie na razie tylko odbierane są telefony odnośnie ceny. – Sezon sprzedażowy niedługo się dla nas zacznie, ale na razie rolnicy nie mają pieniędzy z dopłat i nie kupują kwalifikowanego materiału siewnego. My specjalizujemy się w zbożach, też mieszankach, które w naszym regionie są często wysiewane – mówi nam Wiesław Płonka prezes CN w Zabłudowie. Cennik jednak jest już gotowy i bardzo podobny, jak w roku ubiegłym. Pszenica jara kosztuje 175 zł za 100 kg netto, jęczmień – 165 zł, owies – 155 zł, pszenżyto – 165 zł, a mieszanki zbożowe – 165 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!