PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Naukowcy pracują nad odmianami jęczmienia odpornymi na zmiany klimatu

Naukowcy pracują nad odmianami jęczmienia odpornymi na zmiany klimatu Zespół naukowców z Uniwersytetu w Würzburgu pracuje nad nowymi odmianami jęczmienia, które mają dawać wysokie plony mimo upałów i suszy; Fot. pixabay

Autor: JK

Dodano: 24-05-2016 12:20

Tagi:

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Würzburgu pracuje nad nowymi odmianami jęczmienia, które mają dawać wysokie plony mimo upałów i suszy.Celem projektu jest wyhodowanie roślin, które mogą lepiej gospodarować wodą i tym samym będą mniej wrażliwe na upały i suszę. Dzięki temu można będzie uniknąć strat w uprawach, które występowały przy zmianach klimatycznych. Naukowcy chcą dowiedzieć się, jakie mechanizmy molekularne są odpowiedzialne w roślinie za zarządzanie gospodarką wodną w czasie upału i suszy

Podczas badań w trenie było obserwowanych około 100 linii hodowlanych jęczmienia szczególnie odpornych na stres i wrażliwych. Naukowcy chcieli przed wszystkim zidentyfikować markery genetyczne odpowiedzialne za tolerancję upałów i suszy.

Celem badań nie jest uzyskanie roślin genetycznie zmodyfikowanych. Hodowcy chcą za pomocą markerów genetycznych wybrać specjalnie pożądane cechy u istniejących odmian.

Projekt o nazwie BayKlimaFit jest finansowany przez bawarskie ministerstwo środowiska kosztem 260 tys. euro.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Cuubs 2016-05-24 14:06:11
    Może ktoś u nas zwróci uwagę na to żeby wesprzeć polską hodowle w tym kierunku. a nie będziemy co 3 lata lamentować jak to słońce pali nasze piaski.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!