PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Niektóre odmiany wyprzedane już w grudniu

Niektóre odmiany wyprzedane już w grudniu

Wszystko wskazuje na to, że rok 2013 również będzie sprzyjał uprawie kukurydzy.Rekordowy rok 2012 w produkcji kukurydzy w naszym kraju mamy już za sobą. Główny Urząd Statystyczny oszacował zbiory ziarna na blisko 4 mln t, a powierzchnia uprawy zwiększyła się aż o 63 proc. w porównaniu z rokiem 2011. Fakt - ubiegły rok był bardzo specyficzny i niestety, albo stety z powodu przesiewów ozimin, kukurydza na tym skorzystała.

Czy rok 2013 również okaże się rekordowy? Zdaniem specjalistów raczej nie pobijemy wyników z ubiegłego, ale już widać, że zainteresowanie tą rośliną jest bardzo duże. Na rynku brakuje już niektórych odmian, jak informują nas firmy hodowlano-nasienne, niektórych nie było ich już nawet w grudniu.

Dodatkowym bodźcem zainteresowania uprawą są utrzymujące się wysokie ceny, które średnio wynosiły netto 900 zł za tonę suchych nasion.

Przebieg pogody, a właściwie susza w Unii Europejskiej również przyczynił się do niższych plonów z plantacji nasiennej. W takich krajach jak Węgry, Rumunia, Serbia, gdzie większość firm lokuje swoją produkcję, a także i we Francji, jest problem z dostępnością, a więc i firmy działające na polskim rynku nie mają po prostu skąd zamówić już wyprzedanych odmian.

- Jeżeli chodzi o dostępność odmian to z każdym dniem się to zmienia tak więc rolnicy muszą pytać dystrybutorów - mówi portalowi farmer.pl Leszek Chwalisz z firmy Limagrain.

Których odmian nie ma? Tych najpopularniejszych, a także można też zauważyć taką tendencje, że rolnicy są bardzo zainteresowani odmianami wczesnymi ich jest już niewiele w sprzedaży. Dlatego jeśli nie zakupiłeś jeszcze nasion kukurydzy, to sprawdź czy wybrana odmiana jest dostępna na rynku. Lepiej to zrobić wcześniej, bo im bliżej wiosny, tym większe prawdopodobieństwo, że może ich już nie być w dystrybucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • kissmy... 2013-01-09 14:50:58
  rolnicy są biegli w przewidywaniu przyszłości, ale ja uciekam się raczej do kontraktacji, jedyną niewiadomą pozostaje przebieg warunków atmosferycznych, determinujący plon w 100%;]
 • arszczecin 2013-01-09 12:17:33
  ale jeśli nie wydaży się nic w stylu missisipi w ogniu i bedzie wilgotny i cieply rok w eu , nastąpi duży wysyp buczyny, to kuku bedzie dużo a wtedy...
 • kissmy... 2013-01-09 11:26:56
  jeśli obecny poziom cen możliwych do uzyskania w czasie zbioru jest nieopłacalny to racja zasiewów należy zaniechać, ale moim zdaniem 590zł/t 30% i około 850zł/t suchej kukurydzy to poziom gwarantujący ponadprzeciętną rentowność
 • mieciel 2013-01-09 10:20:58
  jeszcze trochę i rolnicy sami sie nabiją w butelkę ponasiewają tyle że w końcu cena spadnie do nieopłacalności!
 • kissmy... 2013-01-09 00:09:32
  N86? skąd w ogóle wzięła się ta nagonka?! czy ma to jakiś związek z wywieraniem presji na rolników (sztuczna kreacja popytu albo nieuzasadnione na podnoszenie cen)? z naturalnych cech kukurydzy, rzepaku itp wynika, iż ich nasion raczej nie zabraknie, chociażbyśmy całą Polskę obsiali wyłącznie kukurydzą
 • handlowiec z Pioneera 2013-01-08 22:32:22
  a jakiej odmiany? Może mógłbym pomóc?
 • olek 2013-01-08 18:24:03
  Nie mogłem kupić jednej z odmian Pioneer
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!