PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Niezwykle kosztowna i precyzyjna produkcja nasienna

Niezwykle kosztowna i precyzyjna produkcja nasienna

Autor: farmer.pl/Radosław Iwański

Dodano: 29-10-2013 13:39

Tagi:

Produkcja nasienna kukurydzy to bardzo wymagający proces, nie tylko pod względem nakładów finansowych, ale także ze względu na ogromną precyzję agrotechniczną. Jak powstają nasiona hybrydowe do komercyjnej sprzedaży?Produkcję mieszańców kukurydzy mieliśmy okazję oglądać na polach francuskich rolników, którzy zrzeszeni są w spółdzielni Limagrain. W tym sezonie pod uprawę nasienną kukurydzy w regionach Limagne, Valgrain i Chili przeznaczono 6 tys. ha. Na uwagę zasługuje fakt, że technicy hodowlani z Limagrain decydują za rolników, jakie odmiany wysieją i w jaki sposób będą one "pielęgnowane" na polach. Rolnicy otrzymują dokładnie rozrysowane schematy uprawowe, które są dla nich planami agrotechnicznymi, począwszy od przygotowania pola poprzez siew kukurydzy, a kończąc na jej zbiorze. Technicy hodowlani z Limagrain są w stałym kontakcie z rolnikami. Produkcja nasienna kukurydzy jest obwarowana dokładnymi umowami handlowymi. Wymaga ona niesamowitej precyzji postępowania, jest bardzo pracochłonna, przez co także kosztowna.

Siew kukurydzy jest wieloetapowy. Najpierw rolnicy wysiewają linie mateczne kukurydzy w dwóch rzędach obok siebie, powielając schemat, pozostawiając pomiędzy nimi miejsce na późniejszy siew linii ojcowskich, które wysiewane są także w dwóch rzędach. Linie ojcowskie wysiewane są trzy razy, każda w innym terminie. Nasiona pierwszej linii ojcowskiej pojawiają się na polu, gdy żeńskie mają jeden liść. Kolejne dwa siewy „ojców" mają miejsce, gdy mateczne linie kukurydzy osiągnęły odpowiednio 2,5 i 3,5-4 liście. Siewy odbywają się pod folią. Linie żeńskie są wysiewane od 25 kwietnia do 10 maja.

Siew w różnych terminach linii ojcowskich gwarantuje zapylenie linii matecznych. Zgranie terminów kwitnienia daje pewność, że kolby linii matecznych nie będą przestrzelone. Nie może dochodzić do samozapylenia, a przecież kukurydza jest rośliną jednopienną rozdzielnopłciową. Poza tym wielokrotność siewu linii ojcowskich jest spowodowana ich szybszym przekwitaniem.

Paleta herbicydów, którą stosują francuscy rolnicy jest bardzo szeroka. Kukurydza jest mocno chroniona, a o stosowaniu substancji aktywnych decydują technicy hodowlani. Produkcja nasienna musi być bardzo czysta, dlatego nie można dopuszczać, do pojawienia się chwastów.

Brak danych

Siew i ochrona chemiczna uprawy to jednak nie wszystko. Zanim pojawią się znamiona na liniach matecznych kukurydzy, jest ona kastrowana. Maszyny ucinają wiechy, a tych, których nie udało się pozbyć mechanicznie, wycinają ludzie. Z kolei po zapyleniu, linie ojcowskie są całkowicie niszczone maszynowo. Kolby z linii ojcowskich kukurydzy nie mogą mieszać się kolbami „żeńskimi".

Rośliny mateczne, z których nasiona przeznaczane są do sprzedaży komercyjnej często są niskie, a kolby nie raz nie w pełni wypełnione. Firmy nasienne chronią swoje plantacje przed oczami rolników, którzy często kupują nasiona oczami, obserwując na różnych poletkach demonstracyjnych wybujałe rośliny kukurydzy, czyli pokolenie F1. Nie wolno zapominać o tym, że produkcja nasion mieszańców kukurydzy, czy jak kto woli hybryd kukurydzy prowadzi to heterozji w pierwszym pokoleniu. Dlatego plantacje nasienne nie budzą podziwu. Pożądane cechy produkcyjne powinny być widoczne są na polach rolników.

Z hektara plantacji nasiennej kukurydzy francuscy rolnicy uzyskują ok. 3 ton nasion do komercyjnej sprzedaży, czyli ok. 200 jednostek siewnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • jarki 2013-10-29 21:22:19
  za komuny rolnicy zdawali ziemię na tak zwany ''skarb państwa'' w zamian za emeryturę
  po upadku systemu prezesi spółdzielni sprzedawali tą ziemię rolnikom w ''okazyjnej'' cenę
  tu pytanie jakim prawem spółdzielnie stały się właścicielami tej ziemi
 • s 2013-10-29 19:53:08
  chyba młody jesteś, raxtus, to nie pamiętasz,że w Polsce było wiele spółdzielni; rolniczych, produkcyjnych, handlowych , usługowych. Ich ziemie włączono do PFZ-ów, a nastepnie uwłaszczono ANR-y. Na ich majątkach uwłaszczono kolesi za grosze, lub przejęli cwaniacy z zarządów.Tylko rolnicy nie dostali nic, choć to ich ojcowie i oni wnosili swoją ziemię do spółdzielni i z ich pieniędzy (pracy) powstawały majątki spółdzielni, Dzisiaj masz przykład elewaru i kol Mleczki, czy spółki cukrowej (choć to nie spółdzielnie, ale firmy budowane z pieniędzy rolnika). Po takich doświadczeniach dziwisz się rolnikom, że nie zakładają spółdzielni?. A patrz-w Czechach były i funkcjonują do dziś.
 • admin 2013-10-29 19:48:56
  Jurek_m, dobra uwaga, tabela poprawiona
 • raxtus 2013-10-29 19:26:06
  też do Gościa, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zaczął produkcję nasienną, dobre linie i sprawa gotowa, a tak swoją drogą u nas chyba (nasze podmioty o ile takie są) nie niszczą linii ojcowskich na polu, nie muszą, prawo im tego nie zabrania, kurcze, Gość zobacz, farmer o tym pisał, że Limagrain to spółdzielnia rolników, a gdzie masz taką w Polsce???, może kiedyś....
 • Jurek_m 2013-10-29 19:12:35
  Błąd w tabeli "Ochrona chemiczna kukurydzy nasiennej" Ochrona powschodowa w drugiej kolumnie przesunięcie wpisów o 1 pozycję do góry.Poza tym żadna rewelacja. Zróżnicowanie terminów siewu lini ojcowskich ma na celu przedłużenie okresu podaży pyłku niezbędnego do zapylenia. Linie mateczne bez problemu można rozmnażać - nie są to linie typowo żeńskie, lecz najzwyklejsze linie dwupienne. Morfologia pozwala na łatwe kastrowanie roślin z lini matecznych. Uwaga dla Gościa - za produkcję farmer musi mieć przyzwoicie zapłacone. To nie tylko interes Firmy lecz także rolników produkujących nasina (farmerów). Nie zaprzeczam, że jest to intratna działalność.
 • gość 2013-10-29 15:52:33
  teraz drodzy rolnicy zobaczcie kto na rolnictwie najlepiej zarabia - firmy nasienne. 200 jednostek kukurydzy z hektara licząc po 500pln daje 100000zł. To jest dopiero biznes:):):)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.94.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!