PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nowoczesna genetyka mieszańców kukurydzy IGP Polska

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę IGP Polska

Dodano: 23-12-2015 10:34

Stjepan Spretnjak menadżer produktu kukurydza i soja w niemieckim I.G. Pflanzenzucht prezentował przed salą pełną licznie przybyłych producentów rolnych ofertę nowoczesnych mieszańców kukurydzy przygotowaną przez IGP Polska na nadchodzący sezon 2016. Zimowe Sympozjum IGP Polska miało miejsce 10.12.2015r. w Śmiłowie k. Piły.Portfolio kukurydzy IGP Polska to aktualnie 24 odmiany o różnych typach użytkowych oraz zakresie FAO od 170 do 310 prezentujące świadome podejście IGP Polska do zróżnicowanych potrzeb odmianowych polskich producentów kukurydzy. IGP Polska od kilku lat z sukcesem rozwija swój udział w rynku nasion kukurydzy w Polsce.

W ciągu dwóch ostatnich lat aktywnej współpracy z PZPK w zakresie badań przydatności nowych mieszańców kukurydzy dla warunków Polski, pomimo relatywnie trudnych warunków pogodowych nowoczesna genetyka IGP Polska wielokrotnie potwierdziła prawidłowo prowadzony kierunek selekcji odnosząc w urzędowych badaniach PZPK spektakularne sukcesy.

CODINAN to trójliniowy mieszaniec o znakomitej adaptacji do zmiennych warunków siedliskowych i liczbie FAO 220. W skrajnie trudnym roku 2015 CODINAN okazał się jedną z topowych odmian w plonie świeżej masy w badaniach rozpoznawczych PZPK na kiszonkę osiągając wynik 102 % wzorca, przy stabilnym plonie we wszystkich badanych lokalizacjach w całej Polsce. CODINAN to odmian przydatna również na stanowiska mozaikowate, cechuje się bogatym ulistnieniem i niezwykle silnym efektem stay-green.

Uniwersalnym, wczesnym mieszańcem o FAO 200 przydatnym zarówno w uprawie na ziarno, jak i na kiszonkę jest odmiana CODITANK, która łączy w sobie bardzo wczesną dojrzałość o wybitnej zdolności plonowania z doskonałą jakością. CODITANK cechuje najwyższy spośród wszystkich badanych w PZPK w 2014 roku odmian w grupie wczesnej wskaźnik koncentracji energii oraz zawartości suchej masy w plonie ogólnym, co stanowi potwierdzenie najlepszej wartości żywieniowej tej odmiany. Jako ciekawostkę ilustrującą sposób uprawy stosowany przez rolników w Bawarii Stjepan Spretnjak przedstawił wyniki niemieckich badań urzędowych odmiany CODITANK przy siewie w terminie 03.06.2014r. Siew taki jest w południowych Niemczech popularny po przedplonie np. zbożowym uprawianym na cele energetyczne (biogaz). Szybkie tempo rozwoju odmiany CODITANK oraz jej wczesność pozwalają jej być niezwykle przydatną również do tego typu uprawy. Natomiast plon ziarna w warunkach Polski odmiany CODITANK w roku 2014 w badaniach PZPK wyniósł 103,4dt/ha w SDOO Chrząstowo (kuj-pom.) relacjonował Spretnjak.

Topową wczesną odmianą ziarnową kukurydzy w ofercie IGP Polska jest VITORES o FAO 200, który charakteryzuje się bardzo dynamicznym rozwojem we wczesnej fazie wzrostu oraz jest przydatny do uprawy na wszystkich stanowiskach, także tych zimnych i suchych. Krótki okres wegetacji pozwala na wczesny zbiór i siew zbóż ozimych z zachowaniem terminów agrotechnicznych. Zapewnia również niskie koszty suszenia. W urzędowych badaniach rozpoznawczych PZPK 2015 VITORES uzyskał wynik plonu ziarna do 107,9 dt/ ha przy wilgotności aż o 7% niższej od wzorca.

Hitem badań PZPK w roku 2014 okazała się odmiana CODIKART o FAO 240-250. Jest ona przykładem odmiany łączącej w sobie plenność i wszechstronność wykorzystania. Stanowi efekt programu hodowlanego, ukierunkowanego na uzyskanie odmian średnio wczesnych, o ogromnej produktywności masy zielonej, w połączeniu z bardzo wysokim potencjałem ziarnowym. CODIKART wykazała nieosiągalną dla odmian porównawczych stabilność wyników plonowania, aż w 9-ciu na 11-ście prowadzonych serii badań dla odmian kiszonkowych CODIAKRT plonował znacznie powyżej wzorca, a w 2 seriach uzyskał poziom mu równoznaczny.

Wiodącą w plonowaniu w urzędowych badaniach PZPK 2015 odmianą o ziarnie typu DENT w roku 2015 okazał się nowoczesny mieszaniec pojedynczy CODILIO o FAO 260 osiągając 105% wartości wzorca w plonie ziarna, wartość zarezerwowaną dla topowych odmian typu DENT. CODILIO cechuje olbrzymia produkcja biomasy, co dzięki połączeniu z silnie wyeksponowaną cechą stay-green umożliwia obfite plony najwyżej jakości kiszonki.

Celem IGP Polska na najbliższe lata w Polsce jest intensyfikacja urzędowych badań przydatności nowych mieszańców dla lokalnych warunków uprawy i dalsze poszerzanie oferty odmianowej, tak aby dać producentom rolnym jak największą elastyczność doboru odmiany do potrzeb kierunku uprawy jak i warunków siedliskowych. Podsumowując sytuację na europejskim rynku materiału siewnego Stjepan Spretnjak zwrócił uwagę na wysoką jakość nasion oferowanych odmian, gdyż reprodukcje nasienne odmian kukurydzy IGP Polska zlokalizowane w północnej Francji nie zostały dotknięte przez tegoroczną suszę, a wysoka jakość nasion jest zawsze pożądana przez producentów rolnych.

Stjepan Spretnjak podkreślił również rolę genetyki na wzrost plonowania kukurydzy jaki nastąpił w ostatnich dekadach, także jako przykład korzyści dla producentów rolnych wynikającej z pozytywnej konkurencji pomiędzy prężnymi hodowcami, tak licznymi w Europie względem pozostałych części Świata.

Kontakt:

IGP Polska sp. z o.o. sp. k.

Krzysztof Piłat

tel. 882 015 579

e-mail: k.pilat@igp-polska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!