W minionym roku rozkłady opadów i temperatury były korzystne dla buraka (prócz silnych przymrozków w czasie pierwszych zabiegów herbicydowych), co poskutkowało wysokimi plonami. Nie mniejsze znaczenie miała wysokość dopłat, która z buraka cukrowego uczyniła  bardzo dochodową uprawę. Uprawa buraka cukrowego nie jest łatwa, a temat ten jest szeroki. Poniżej omówimy kilka newralgicznych elementów, które wpływają na stabilność plonowania tej rośliny.

Dobre wschody to połowa sukcesu
Szczególnie w buraku dobre wschody są bardzo ważnym elementem, bo plon w znacznym stopniu zależy od dynamiki wzrostu plantacji w początkowym okresie. Najpoważniejszym zagrożeniem jest zaburzenie wschodów wynikające z zamulenia, a następnie zaskorupienia gleby. Nasiono buraka cukrowego jest bardzo niewielkie – dużą część stanowi otoczka powstała w procesie otoczkowania.

Dopiero pod nią znajduje się owocnia, a kolejną warstwę stanowi kiełkujące nasienie botaniczne. Substancji zapasowej w nasionach buraka jest bardzo mało, dlatego gdy młoda, kiełkująca roślina napotyka zaskorupiałą glebę, może dojść do jej szybkiego obumarcia. Jak wykazały doświadczenia, buraki cukrowe bardzo korzystnie reagują na podsiew nawozów w postaci mikrogranul, z których korzeń zarodkowy jest w stanie bardzo szybko skorzystać. Mikrogranulat nawozowy Microphos P Pro+ firmy FCA, produkt polecany przez doradców PROCAM, doskonale nadaje się do aplikacji w uprawie buraka cukrowego. Większość plantatorów buraka uważa, że korzyść z aplikacji mikrogranulowanych nawozów fosforowo-azotowych w buraku jest nawet większa, niż w kukurydzy. Dzieje się tak głównie dlatego, że burak wschodzi znacznie dłużej niż kukurydza. Oprócz tego aplikacja mikrogranulatu pozwala roślinom lepiej znieść stres związany z intensywną ochroną herbicydową we wczesnym okresie wzrostu.

Jak mieć czyste międzyrzędzia?

W ochronie buraka ważne miejsce zajmuje odchwaszczanie. Wie o tym każdy plantator i dlatego dokłada starań, aby plantacja była wolna od chwastów. To bowiem może być gwarancją wysokich plonów korzeni i cukru. Dlatego doradcy firmy na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy o ochronie buraka cukrowego, proponują konkretną strategię zwalczania chwastów.