PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

O uprawie buraka

O uprawie buraka Fot. PROCAM

Autor: Informacja prasowa dostarczona przez firmę PROCAM Polska

Dodano: 27-04-2017 13:00

Buraki cukrowe mogą być ekonomicznym filarem w wielu gospodarstwach rolnych. Tak było w 2016 roku i będzie tak we wszystkich tych latach, kiedy warunki pogodowe poskutkują dotkliwymi wymarznięciami upraw ozimych oraz plonującymi poniżej oczekiwań jarymi.W minionym roku rozkłady opadów i temperatury były korzystne dla buraka (prócz silnych przymrozków w czasie pierwszych zabiegów herbicydowych), co poskutkowało wysokimi plonami. Nie mniejsze znaczenie miała wysokość dopłat, która z buraka cukrowego uczyniła  bardzo dochodową uprawę. Uprawa buraka cukrowego nie jest łatwa, a temat ten jest szeroki. Poniżej omówimy kilka newralgicznych elementów, które wpływają na stabilność plonowania tej rośliny.

Dobre wschody to połowa sukcesu
Szczególnie w buraku dobre wschody są bardzo ważnym elementem, bo plon w znacznym stopniu zależy od dynamiki wzrostu plantacji w początkowym okresie. Najpoważniejszym zagrożeniem jest zaburzenie wschodów wynikające z zamulenia, a następnie zaskorupienia gleby. Nasiono buraka cukrowego jest bardzo niewielkie – dużą część stanowi otoczka powstała w procesie otoczkowania.

Dopiero pod nią znajduje się owocnia, a kolejną warstwę stanowi kiełkujące nasienie botaniczne. Substancji zapasowej w nasionach buraka jest bardzo mało, dlatego gdy młoda, kiełkująca roślina napotyka zaskorupiałą glebę, może dojść do jej szybkiego obumarcia. Jak wykazały doświadczenia, buraki cukrowe bardzo korzystnie reagują na podsiew nawozów w postaci mikrogranul, z których korzeń zarodkowy jest w stanie bardzo szybko skorzystać. Mikrogranulat nawozowy Microphos P Pro+ firmy FCA, produkt polecany przez doradców PROCAM, doskonale nadaje się do aplikacji w uprawie buraka cukrowego. Większość plantatorów buraka uważa, że korzyść z aplikacji mikrogranulowanych nawozów fosforowo-azotowych w buraku jest nawet większa, niż w kukurydzy. Dzieje się tak głównie dlatego, że burak wschodzi znacznie dłużej niż kukurydza. Oprócz tego aplikacja mikrogranulatu pozwala roślinom lepiej znieść stres związany z intensywną ochroną herbicydową we wczesnym okresie wzrostu.

Jak mieć czyste międzyrzędzia?

W ochronie buraka ważne miejsce zajmuje odchwaszczanie. Wie o tym każdy plantator i dlatego dokłada starań, aby plantacja była wolna od chwastów. To bowiem może być gwarancją wysokich plonów korzeni i cukru. Dlatego doradcy firmy na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy o ochronie buraka cukrowego, proponują konkretną strategię zwalczania chwastów.

Nalistne dawki dzielone stosowane na chwasty w fazie liścieni w odstępach 7-10 dni.

Zastosowanie kondycjonera wody i adiuwantu – preparatu ISOTAK PRO+, który poprawia skuteczność
i działanie herbicydów oraz w znacznym stopniu stabilizuje ciecz w opryskiwaczu.

Substancji czynnej w jednym zabiegu być powinno (średnio): etofumesat - 150-200g, desmedifam – 40g, fenmedifam – 200g, metamitron – 700g. W normalnych warunkach zabieg należy wykonać 4-krotnie. Jeśli w czwartym zabiegu nie jest konieczny metamitron, to w celu uniknięcia wtórnego zachwaszczenia dodać należy 0,5 l Venzar 500 SC.

Chwasty jednoliścienne zwalczać należy za pomocą graminicydów, w oddzielnym przejeździe (nie mieszając z innymi herbicydami).

Na polu z uciążliwymi chwastami (rdesty, psianka, samosiewy rzepaku) można zastosować bezpośrednio po siewie mieszaninę: 2,5l/ha Pyramin Turbo + 0,5l/ha Venzar 500 SC a następnie wykonać 3 zabiegi nalistne.

Jeśli decydujemy się na 4 zabiegi nalistne, dość dobrym rozwiązaniem jest dodatek do każdego zabiegu herbicydu Safari 50 WG. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdzie mamy przerośnięte egzemplarze bodziszka drobnego i samosiewy rzepaku, rdesty i blekot pospolity. Dawki herbicydu zależą również od fazy rozwojowej buraka. Przykładowo: przy pierwszym zabiegu jeżeli jest konieczność dodajemy 10g, przy drugim 10-15g i przy następnych zabiegach mając pewność, że burak ma w pełni wykształcone 2 pary liści właściwych możemy spróbować zastosować 20-30g/ha.

Doradcy firmy PROCAM dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem na temat uprawy buraka,
a w szczególności ochrony herbicydowej. Dlatego polecają bardzo selektywną strategię. Mały udział desmedifamu w zabiegu oraz formulacja SE lub SC pozostałych komponentów, zabezpiecza plantatora przed ryzykiem jakiegokolwiek przypalenia roślin. Podstawą dla dobrej decyzji jest jednak lustracja pola, którą doradcy zawsze wykonują, aby dobrać najlepsze rozwiązanie.

Próchnica i woda – temat równie ważny jak ochrona

Oczywiste jest, że największy wpływ na plonowanie buraka cukrowego mają opady w sezonie wegetacyjnym: ich suma i rozkład. Sezony idealne jednak rzadko się zdarzają, więc trzeba poznać i wziąć pod uwagę rolę próchnicy w łagodzeniu skutków złego rozkładu opadów. W Polsce problemem gleb jest podłoże mineralne, naturalnie ubogie w koloidy, a w związku z tym notujemy u nas niski poziom próchnicy. Analizę zawartości próchnicy można wykonać w laboratorium chemiczno-rolniczym, a ilość utworów próchnicznych ma ogromne znaczenie dla stabilności gleby i plonowania roślin. Warto więc wiedzieć w jakich warunkach się gospodaruje.

Dlaczego próchnica jest ważna?

Próchnica utrzymuje strukturę gleby, warunkującą tempo infiltracji wody opadowej i rozrost korzeni. Stymuluje ona aktywność biologiczną, co jest przesłanką tempa mineralizacji resztek roślinnych i obornika. Zmniejsza ona wymywanie składników pokarmowych. Zatrzymuje ona wodę z opadów jesienno–zimowych i wczesnowiosennych. Próchnica zmniejsza również toksyczność jonów glinu w glebach lekko kwaśnych.

Oczywiste jest, że należy dbać o zwiększenie jej ilości w glebie. W glebach średnich próchnicy być powinno 2-3%. Taki wynik jest trudny do osiągnięcia w glebach lekkich, a mimo to często na nich uprawia się buraki cukrowe. Aby zwiększyć zawartość próchnicy należy stale pogłębiać warstwę próchniczną, dostarczać dużych ilości resztek roślinnych, nawozów organicznych, zwiększać głębokość orki i uprawiać rośliny o głębokim ukorzenieniu.

Jednak to nie wystarczy. Potrzebujemy dodatkowo wprowadzić do gleby określone grupy pożytecznych mikroorganizmów. Dobry preparat mikrobiologiczny cechuje się sprawdzonym i stabilnym składem
i zawartością tych szczepów bakterii, które są potrzebne. Polecany przez doradców PROCAMu Rewital Pro+ to preparat o wysoko wyspecjalizowanym składzie. Dlatego jego zastosowanie jest dobrym pomysłem. Wielu rolników nie chce stosować preparatów bakteryjnych bo – jak twierdzą – w glebie żyją i tak setki kilogramów bakterii. To prawda, ale wcale nie muszą one tworzyć zbiorowości człowiekowi pożytecznej. Poza tym każda bakteria ma swoją specyfikę, więc określone zadanie do wykonania. Celem aplikacji preparatu Rewital Pro+ jest zaszczepienie tych bakterii, które poprawią żyzność gleby, a nie zaaplikowanie „jakichkolwiek bakterii”. To tak samo jak w gospodarstwie: podczas nagromadzenia prac polowych niewielką odniesiemy korzyść z 50 pomocników, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z rolnictwem i nie umieją wykonywać nawet najprostszych prac maszynami. Ale jeśli dostaniemy do pomocy dwóch, którzy doskonale opanowali jakąś maszynę lub zabieg, pożytek z nich będzie duży. Aplikacja 1l/ha Rewitalu Pro+ jest właśnie takim efektywnym pomocnikiem.

Prawie 10 kg potasu dziennie

Każdy plantator wie, że burak cukrowy nie potrzebuje dużego nawożenia azotowego, a przenawożenie azotem obniża jakość plonu. Zupełnie odmiennie sprawa się ma z potasem. W szczytowym momencie wegetacji, plantacja pobiera nawet 9,6 kg K2O/ha/dobę. Ta liczba na pozór wydaje się nierealna, jednak należy wziąć pod uwagę, że roślina pobiera potas z całej strefy ukorzenienia. W związku z tym stosunek N:K2O w nawożeniu buraka cukrowego powinien być na poziomie 1:1,75 – 2,0. Właściwa gospodarka potasem stwarza się roślinie warunki efektywnego pobierania azotu, dynamicznego wzrostu korzeni właściwych i najważniejszego korzenia - spichrzowego. Potas również najsilniej wpływa na łagodzenie skutków suszy, a to szczególnie jest ważne w naszych, zmieniających się warunkach klimatycznych.

Makroelementy to nie wszystko

Bardzo ważną rolę w nawożeniu pełnią mikroelementy: bor, mangan, molibden, cynk i miedź. Nie możemy o nich zapomnieć, bo w przeciwnym razie rośliny nie będą umiały skutecznie przeciwstawiać się czynnikom stresującym, ani prawidłowo się rozwijać. Mikroelementy najczęściej są słabo dostępne z gleby, szczególnie na tych glebach, które mają właściwy odczyn (pH).

Dlatego nawożenie mikroelementami musi być oparte o preparaty dolistne. Agronomowie polecają w szczególności gotowe zestawy z różnymi mikroelementami: PROLEAF MAX, PROCHELAT MAX, PROCAM MAG, Proleaf MAKRO P, ale również preparaty zawierające tylko jeden konkretny mikroskładnik: PROCHELAT Cu, PROCAM BOR, PROCAM CYNK, PROCAM MANGAN, PROCAM MOLIBDEN. Mikroelementy dobrze jest łączyć z biostymulatorami CALKORIUM oraz imPROver.

Dzięki takiemu wszechstronnemu opryskowi zapobiegamy niedoborom w składniki odżywcze
i zabezpieczamy naszą plantację na okoliczność walki z czynnikami stresowymi. Pamiętajmy przy tym,
że nie tylko susza jest poważnym stresem, ale również częste zabiegi herbicydowe. Tylko rośliny dobrze odżywione, intensywnie rosnące, mające prawidłową gospodarkę wodną, będą odporne na wszelkie stresy i choroby. I tylko takie dadzą okazały plon.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!