Na przestrzeni lat dzięki postępowi hodowlanemu uzyskano coraz wyżej i wierniej plonujące gatunki roślin. W kukurydzy przełomem było wprowadzenie do upraw odmian mieszańcowych. Jednakże przed hodowlą dalsze wyzwania, która musi wciąż poszukiwać rozwiązań dla udoskonalenia kukurydzy.

Oczekuje się, że kukurydza będzie zachowywać maksymalne plonowanie w warunkach optymalnych i zadowalające przy złej pogodzie oraz mieć zdolność odbudowy po wystąpieniu stresu. Są to cechy, które będą coraz bardziej pożądane w odmianach, zważywszy że powoli zmienia się klimat.

Międzyrządowy Zespół ekspertów do spraw Zmian Klimatu (GIEC) w raporcie ocenia, że temperatura do 2100 roku ma wzrosnąć o 2°C, co łączy się z dynamiką emisji CO2. Wzrost temperatur obserwujemy już teraz, a okresy bardzo ciepłe i bez opadów występują cyklicznie.

Od hodowców oczekuje się takich rozwiązań, które pozwolą lepsze wykorzystanie przez kukurydzę wody, a także azotu.

Co za tym idzie rośliny powinny posiadać zdolność dostosowania do wczesnych siewów, a jednocześnie hodowla musi pracować nad odpornością na wysokie temperatury i na niedobór wody w okresie kwitnienia.

Także choroby potrafią skutecznie wpłynąć na obniżkę plonu, stąd konieczność wyhodowania odmian odpornych na choroby grzybowe, które redukują powierzchnię liści w czasie wypełniania ziarna.

Podobał się artykuł? Podziel się!