Najlepiej żeby odmiana miała wszystkie wymagane przez nas cechy m.in. żeby wysoko plonowała, dawała nasiona najwyższej jakości (zawartość i skład kwasów tłuszczowych, a także białka i włókna). Nie bez znaczenia są też cechy rolnicze, których trzeba unikać, a więc na przykład podatność na wyleganie czy na choroby. Ważne są też potrzeby nawozowe i glebowe oraz odporność na warunki stresowe.

W tym roku z powodu strat pozimowych z uprawy rzepaku wypadło blisko 30 proc. upraw, stąd ten czynnik stety albo niestety też będzie brany pod uwagę. Podobnie, jak w zbożach i w tej uprawie, owszem dało się zauważyć w minionym sezonie różnice odmianowe, ale i w tym wypadku duże znaczenie dla przetrwania roślin miały błędy agrotechniczne.

Dla przykładu różnice były widoczne w wypadku nie traktowania rzepaku fungicydami jesienią. Zdaniem Magdaleny Pietrzak z BASF Polska lepiej przetrwały odmiany mieszańcowe niż liniowe. Z kolei Jacek Broniarz z COBORU uważa, że nie można postawić takiej jednoznacznej tezy, że np. rzepak mieszańcowy lepiej wyglądał po tej trudnej zimie niż populacyjny.

A czy odmiany z Listy Zalecanych Odmian poradziły sobie w trudnych warunkach lepiej od pozostałych? - Niektóre z tych znajdujących się na LZO w kilku województwach lepiej zimowały, np. Monolit, Abakus, Adriana, Visby, Rohan, Poznaniak. Inne średnio lub niestety gorzej - odpowiedział nam Jacek Broniarz. Sprawdziliśmy jakie odmiany proponują firmy hodowlano-nasienne.
Na Liście Zalecanych Odmian w tym roku znajduje się 36 propozycji. W ogromnej przewadze (32 odmiany) występują te z zagranicznych hodowli.

Lista Zalecanych Odmian rzepaku ozimego na obszarze województw na rok 2012 wg. COBORU:
Woj. dolnośląskie: NK Technic F1, Extend F1, NK Pegaz, Nelson F1, Casoar, Cabriolet.

Woj. kujawsko-pomorskie: NK Technic F1, Visby F1, Rohan F1, Poznaniak F1, Bellevue,
Monolit, Adriana, DK Example F1 R, Bogart, Gloria R.

Woj. lubelskie: Visby F1, Extend F1, NK Pegaz, NK Petrol, Adriana, Nelson F1, Casoar, NK Bold, Toccata.

Woj. lubuskie: NK Technic F1, Visby F1, Rohan F1, Extend F1, NK Pegaz, NK Petrol,
Poznaniak F1, Bellevue, Nelson F1, NK Octans F1, Bogart, ES Mercure F1, Exotic F1.