PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Plonowanie pszenicy wg. COBORU

Plonowanie pszenicy wg. COBORU

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych opublikował wstępne wyniki plonowania pszenicy w roku 2012. Sezon nie był prosty, tym bardziej ciekawe jest sprawdzenie, jak dane odmiany poradziły sobie i jaki dały plon.Średnie krajowe wyniki plonowania w roku 2012 podano na tle dwóch poprzednich lat, natomiast oceny plonowania w rejonach obejmują tylko ostatni rok badań. Wyniki pochodzą z doświadczeń prowadzonych w ramach programu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego - podaje COBORU.

Z opublikowanych przez COBORU danych wynika, że w porównaniu ze wzorcem, a więc plonem w 2012 r. takich odmian jak: Figura, Muszelka, Bockris, KWS Ozon, najlepiej ponad wzorzec 70 proc. na poziomie a1 (przeciętnego poziomu plonowania) plonowały w tym roku: Fidelius - 126 proc. wzorca; Arkadia - 117 proc. wzorca; Legenda - 116 proc. wzorca; KWS Ozon - 115 proc. wzorca; Sailor, Bogatka, Jantarka, Platin, Julius - 114 proc. wzorca. Na poziomie a2 (wysokiego poziomu agrotechniki o zwiększonym nawożeniu azotowym, stosowaniu dolistnych preparatów wieloskładnikowych, chronionych przed wyleganiem i chorobami) najlepiej plonowały ponad wzorzec 81,8 proc.: Fidelius - 121 proc. wzorca, Arkadia - 118 proc. wzorca, Julius - 116 proc. wzorca, Legenda - 114 proc. wzorca, Linus i KWS Ozon - 113 proc. wzorca.

Najlepiej w roku 2012 wypadła i to na dwóch poziomach agrotechniki odmiana Fidelius. Jednak w porównaniu do dwóch poprzednich lat różnica w plonowaniu jest znaczna.

Porównując plon ziarna w poszczególnych regionach można stwierdzić, że w roku 2012 najlepsze warunki do plonowania panowały w regionie II (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie), a także VI (woj. małopolskie, świętokrzyskie i małopolskie). Najwięcej odmian z powodu przebiegu zimy wypadło w rejonie III (lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie).

Poniżej przedstawiamy plon ziarna pszenicy i ważniejsze cechy rolniczo-użytkowe odmian według COBORU w latach 2012, 2011, 2010, a także plon ziarna pszenicy w rejonach w roku 2012 według COBORU.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!