PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Plonowanie rzepaku z Monsanto

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 20-08-2014 09:56

Tagi:

Monsanto to kolejna firma, która opublikowała tegoroczne wyniki plonowania swoich odmian rzepaku. Która dała najwyższe plony?Zbliża się czas siewu rzepaku i ostatecznej decyzji jakie odmiany wybrać w swoim gospodarstwie. Najlepiej śledzić wyniki doświadczeń prowadzone przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych dla danego województwa i Listy Odmian Zalecanych. Warto też sprawdzić rezultaty badań firm hodowlano-nasiennych.

Doświadczenia polowe Monsanto zebrano z gospodarstw na terenie całej Polski dla DK Exquisite z 31 gospodarstw, dla DK Exstorm z 30, dla DK Exssence z 25, dla DK Sensei z 11 oraz dla DK Impression CL i DK Imminente CL z 9 gospodarstw.

Na podstawie tych wyników DK Exquisite w czterech lokalizacjach odnotowała plon powyżej 6 t/ha, w 17 miejscach osiągnęła wynik między 5-6 t/ha. Najniższy plon to 3,53 t/ha w północnej części województwa lubelskiego.

DK Exstorm najwyższy plon osiągnęła w okolicach Wielkopolski - 6,39 t/ha, najniższy ponownie na Lubelszczyźnie - 3,76 t/ha. W 15 lokalizacjach odmiana ta dała między 5 a 6 t/ha, a w 10 między 4-5 t/ha, a w dwóch poniżej 4 t/ha.

Odmiana DK Exssence osiągnęła do 6,16 t/ha, w 13 miejscach plonowała powyżej 5 t/ha, w tym w dwóch powyżej 6 t/ha. Najniższy wynik w badaniach firmy to plon w wysokości 3,45 t/ha w tej samej lokalizacji, co w wypadku wcześniej opisanych odmian.

DK Sensei już nie osiągnęła wyników wyższych od 6 t/ha, jej najwyższa wartość plonowania to 5,91 t/ha, a najniższa - 3,68 t/ha.

Odmiana do uprawy w technologii Clearfield to m.in. DK Imminent CL najwyższy plony osiągnęła w wysokości 5,74 t/ha. W czterech lokalizacjach dała plon powyżej 5 t/ha.

Najwyższy wynik dla DK Impression CL to 5,44 t/ha i również w czterech miejscach odmiana ta plonowała powyżej 5 t/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!