Martin Häusling (Niemcy), Bart Staes (Belgia), José Bové (Francja) oraz Rebecca Harms (Niemcy) z Grupy Zielonych / Wolnego Przymierza Europejskiego w liście do komisarza stwierdzili, że ocena ryzyka tych odmian GMO jest niewystarczająca, a pozytywna opinia Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest nieuzasadniona.

Po głosowaniu Komitetu Stałego 10 czerwca nad odmianami SmartStax od Monsanto oraz PowerCore od Dow AgroSciences i Monsanto, Komisja zapowiedziała zatwierdzenie tych dwóch odmian kukurydzy GMO w imporcie żywości i pasz (ale nie do uprawy), chyba że państwa członkowskie zasadniczo zmienią stanowisko podczas drugiego głosowania Komitetu Odwoławczego w tym tygodniu.

Parlamentarzyści zarzucają Agencji EFSA, że nie analizowała w odpowiedni sposób interakcji między modyfikowanymi genami , nowymi białkami oraz pozostałościami oprysków, na które odmiany są odporne. Twierdzą także, że EFSA zignorowała fakt dotyczący zawartości toksycznych białek, która w odmianie SmartStax może osiągać różne, czasem bardzo wysokie poziomy.

- Badania nad tymi odmianami GMO są niebezpiecznie niewystarczające. Komisja nie może wykluczyć zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska i dlatego powinna zakończyć proces autoryzacji - twierdzą europarlamentarzyści.

Podobał się artykuł? Podziel się!