Mowa o odmianie P0746 firmy Pioneer, którą można uprawiać na biogaz, ale też na kiszonkę.

- Jednak ze względu na fakt, że jest ona późna, jak na nasze dotychczasowe standardy i odznacza się dużym udziałem masy zielonej a mniejszym udziałem kolby, stąd w uprawie na kiszonkę powinna być wysiewana w regionach Polski południowo-zachodniej i południowo-wschodniej - tam gdzie jest ciepło i jest wystarczające zaopatrzenie w wodę - mówi w rozmowie z portalem farmer.pl Ireneusz Czarny, dyrektor Pioneer Polska.

Generalnie dla wytworzenia dużej ilości masy potrzebuje ona dobrego zaopatrzenia w wodę. - Odmiana P0746 ma większe niż przeciętnie zapotrzebowanie na wodę, a także polecana jest na dobrych i ciepłych glebach - dodaje Czarny.

Siew tej odmiany należy wykonać wcześnie, najlepiej ok. 20 kwietnia. Zbiory z koli pod koniec września, a nawet na początku października. - Zalecana obsada to 80 tys. nasion na ha, na glebach słabszych ta norma jest mniejsza i waha się od 60 do 70 tys. szt./ha - podkreśla Ireneusz Czarny.

Zawartość suchej masy podczas zbioru waha się od 33-34 proc.

Odmiana pojawiła się już w nowym firmowym katalogu odmian na rok 2013, ale jeszcze ze Wspólnotowego Katalogu Odmian. 21 lutego została jednak pozytywnie zaopiniowana przez Komisję ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy Czy się dobrze sprzedała, czy może rolnicy obawiali się tak późnej odmiany? Okazuje się, że nie. - Już prawie wszystko wyprzedaliśmy - mówi nam Czarny. Ale dodaje, że przeważnie kupowana była przez rolników z myślą o produkcji biogazu.

Podobał się artykuł? Podziel się!