PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pozytywna opinia EFSA o odmianach GMO

Pozytywna opinia EFSA o odmianach GMO

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) mało prawdopodobne jest, aby uprawa genetycznie modyfikowanej soi 40-3-2, czy import kukurydzy GMO MIR162 na cele żywnościowe i paszowe, stanowiły jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia, czy środowiska w porównaniu z ich konwencjonalnymi odpowiednikami.W swojej opinii EFSA nie stwierdził niekorzystnego wpływu soi 40-3-2 od Monsanto na organizmy, w tym również na zapylacze. Agencja zaleciła jednak monitoring wzrostu i odporności chwastów w przypadku zmian herbicydu i systemu uprawy, jak również ze względu na „potencjalnie niezamierzone zmiany” w soi 40-3-2. EFSA wezwał także firmę Monsanto do wzmocnienia ogólnego nadzoru nad soją.

W opinii naukowej, dotyczącej odpornej na owady kukurydzy MIR162 (Syngenta), EFSA nie zidentyfikowała żadnego zagrożenia co do potencjalnej jej toksyczności, czy alergenności. Opinia dotyczy importu tej odmiany na cele przetwórstwa żywnościowego, czy paszowego (poza uprawą). 

Agencja stwierdziła także, że kukurydza MIR132 jest tak samo odżywcza jak jej konwencjonalne odpowiedniki.

Dokumentacja wróci teraz do Komisji Europejskiej i państw członkowskich do ewentualnego zatwierdzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • kmieć 2012-06-28 08:45:29
    Według Europejskiego Urzędu do spraw urojonych bredni banan powinien być lekko zagięty, a marchewka niezbyt pękata. GMO jest dobre ale dla Monsanto i innych koncernów. Chodzi o PIENIĄDZĘ, o to, żeby nas skubać z kasy za kradzież ich własności jeśli dojdzie do wymieszania z tradycyjnymi uprawami.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.158.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!