Wzrostem i rozwojem roślin „kieruje” cała grupa fitohormonów. Te, o których słyszymy najczęściej to auksyny, cytokininy i gibereliny.

W produkcji polowej zbóż możemy regulować tylko dwie grupy naturalnych fitohormonów, chociaż ograniczając działanie tych dwóch grup pośrednio wpływamy również na pozostałe. Jedną z nich są gibereliny odpowiadające między innymi za wydłużanie się roślin. Ze względu na czas najwyższej aktywności i stężenia w jakich występują gibereliny, najefektywniej możemy ograniczać je we wczesnych fazach rozwojowych tj. od krzewienia do strzelania w źdźbło (BBCH 21-31) . Potem efektywność produktów zawierających inhibitory giberelin zaczyna słabnąć, gdyż wzrasta znaczenie innych fitohormonów.

Na dalszym etapie wzrostu i rozwoju zbóż do głosu w coraz wyższym stopniu dochodzą przede wszystkim auksyny bardzo mocno stymulujące wzrost pędu głównego, tym samym hamując rozwój pędów bocznych poprzez ograniczanie działania cytokinin. Ich wysokie stężenie w roślinie będzie również ograniczało rozwój systemu korzeniowego. Starając się zadbać o prawidłową architekturę łanu wskazane jest spowolnienie rozwoju pędu głównego dając tym samym szansę na lepszy rozwój pędów bocznych.

Jedyną substancją stosowaną w uprawie zbóż, którą możemy ograniczyć działanie auksyn czyli dokonać dodatkowej korekty architektury łanu jest ETEFON.

Rys. Okresy największej aktywności poszczególnych fitohormonów w pszenicy

Liczne badania i praktyka rolnicza wskazują na wiele zalet ETEFONU, które pozwalają profesjonalnie prowadzić łan. Jeżeli wykonaliśmy zabieg w fazie pierwszego kolanka, warto zrobić kolejny krok stawiając przysłowiową kropkę nad „i”.

-ETEFON hamując produkcję i transport auksyn de facto przyspiesza rozwój pędów bocznych oraz dodatkowo pobudza rozwój korzeni przybyszowych.

- Niewątpliwą zaletą ETEFONU jest jego szybkie, silne a przede wszystkim skuteczne zatrzymanie wzrostu źdźbeł w okresie kiedy jest on najintensywniejszy.

-ETEFON działa mocno i dokładnie na te miejsca, gdzie został zastosowany przez krótki czas nie obciążając metabolizmu rośliny.

- Widocznym efektem zabiegu ETEFONEM jest lekkie zdrewnienie tkanek i w ten sposób usztywnienie oraz mechaniczne wzmocnienie źdźbeł; rośliny zwiększają grubość ścian komórkowych oraz zatrzymują wydłużanie się międzywęźli.

- Krótsze stojące źdźbła to także efektywniejsze wykorzystanie oraz transport składników pokarmowych i wody do kłosa.

Chcąc profesjonalne prowadzić łan, warto wykorzystać walory ETEFONU np. etefon w formulacji 510 SL.

Mariusz Michalski

Product Manager INNVIGO

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!