Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR), wieloletni program "Ulepszanie roślin dla zrównoważonych AgroEkoSystemów, wysokiej jakości żywności i produkcji roślinnej na cele nieżywnościowe" ma także na celu zachowanie różnorodności biologicznej roślin uprawnych dla następnych pokoleń.

"Równie istotnym zadaniem będzie ocena skutków ewentualnej uprawy roślin genetycznie modyfikowanych dla produkcji rolniczej i środowiska" - napisano w komunikacie.

Realizacja programu ma się przyczynić do kształtowania produkcji rolnej zgodnie ze światowymi tendencjami, uwzględniającymi wymogi ochrony środowiska. Ma ponadto umożliwić tworzenie nowych technologii i standardów jakości w produkcji roślinnej oraz zwiększyć bezpieczeństwo żywności i poprawić stan fitosanitarny kraju.

Według resortu rolnictwa, efektem tych zmian będzie lepsza jakość produkowanej żywności. Powinna się też poprawić sytuacja ekonomiczna gospodarstw i zwiększyć konkurencyjność polskiej żywności na światowych rynkach.

Program będzie realizowany w latach 2008-2013, koszt jego wykonania oszacowano na 63 mln 727 tys. zł. Koordynatorem i wiodącym wykonawcą zadań będzie Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!