PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Przechowuj dokumenty zakupu nasion kukurydzy

Przechowuj dokumenty zakupu nasion kukurydzy

28 stycznia 2013 r. weszły w życie akty prawne regulujące sprawy zakazu uprawy odmian roślin zmodyfikowanych genetycznie w Polsce. Rolnicy mogą zostać skontrolowani czy nie wysiewają odmian GMO, dlatego należy przechowywać dokumenty zakupu materiału siewnego kukurydzy oraz etykiet urzędowych.Po pierwsze zaczęła w naszym kraju obowiązywać ustawa o nasiennictwie z 9 listopada 2012 r (Dz. U. z 2012, poz.1512). Po drugie wydane na podstawie art. 104 ust. 9 tej ustawy, dwa rozporządzenia Rady Ministrów: w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON810 i zakazu stosowania materiału siewnego ziemniaka Amflora.

Te akty prawne nakładają na PIORiN nowe zadania, które polegają na sprawowaniu nadzoru nad stosowaniem materiału siewnego oraz kontroli przestrzegania zasad i obowiązujących wymagań w zakresie stosowania materiału siewnego.

Trzeba wiedzieć, że producenci rolni, którzy nie zastosują się do przepisów będą podlegali określonym sankcjom.

- W celu uniknięcia wszelkich nieporozumień podczas działań kontrolnych PIORiN apeluje do wszystkich uprawiających kukurydzę, aby zadbali o przechowywanie dokumentów zakupu materiału siewnego kukurydzy oraz etykiet urzędowych, którymi oznakowane są wszystkie opakowania tego materiału. Dokumenty te będą podlegały sprawdzeniu podczas przeprowadzanych przez PIORiN kontroli przestrzegania zakazu stosowania materiału siewnego, w tym odmian zmodyfikowanych genetycznie. Jednocześnie przypominam, że brak etykiety na opakowaniu świadczy o nielegalnym pochodzeniu materiału siewnego - podaje PIORiN.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • zbyszko 2013-01-31 16:25:34
  małorolnik, to nie urzędnik zapłaci a podatnik
 • małorolnik 2013-01-31 07:07:02
  A jeśli rolnik sieje własne nasiona zakupione przed wejściem zakazu. To nie tak redaktorze tego portalu. Nie rolnik ma udowodnić że zasiał GMO, a kontrola powinna mu to udowodnić. Nie odwracajcie "Prawa rzymskiego". Ciekawy jestem ile próbek rocznie poddanych zostanie analizie. Szybkie testy na GMO nie będa rozstrzygające jeśli rolnik odwoła się np. do sądu. Potrzebna jest analiza genetyczna, a ta kosztuje 3-4 tys. zł za próbkę. Czy urfzędnik zapłaci jeśli jego przypuszczenie nie będzie trafione?
 • rolnik z Polski 2013-01-31 00:39:06
  Oczywiście urzędasy muszą mieć co robić, żeby uzasadnić branie co miesiąc kasy z naszych podatków za pierdzenie w stołki
 • damian9871 2013-01-30 17:54:10
  bezsens trzymam fakturę za zakup to jeszcze te durne etykiety w worków ma przechowywać? i pewnie 5lat
 • kissmy... 2013-01-30 17:23:54
  już widzę jak PIORiN wywęszy i skontroluje 20% producentów kukurydzy oraz znajdzie 100% wysianych GMO, ja proponuję raczej skupić się na Cms
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!