SMH87 to pierwsza odmiana pszenicy twardej dostosowana do produkcji w północno-wschodniej i środkowej Europie. Jest to pszenica przeznaczona wyłącznie do produkcji wysokojakościowych makaronów długich i krótkich.

Do tej pory potrzeby krajowego przemysłu spożywczego zaspokajane były przez import surowców do produkcji makaronu.

SMH87 ma zaspokoić producentów makaronu w krajowy surowiec (semolinę), jako alternatywę dla importu semoliny z krajów południowej Europy.

Pszenica makaronowa - wysokojakościowa ma wysoką zawartość luteiny - żółtego barwnika w ziarnie, wysoka zawartość białka oraz bardzo wysoką szklistość i twardość ziarna.

Technologia SMH87 jest podobna do intensywnej produkcji pszenicy zwyczajnej jarej. Makaron uzyskany z produktów przemiału SMH87 (semoliny), posiada odpowiednią twardość i długi czas rozgotowania.

Wysoka zawartość luteiny - żółtego barwnika daje makaronowi miły żółty kolor bez stosowania barwników, polepszaczy i przyprawy kurkuma, która w nielegalny sposób daje makaronowi żółty kolor.

Makaron wytworzony z pszenicy SMH87 jest w pełni naturalny i do jego produkcji wykorzystywana jest tylko semolina (produkt przemiału) i woda.

HR Smolice jako pierwsza w Polsce wyhodowała pszenicę twardą i wprowadziła jej odmiany do uprawy.

Wyłącznym dystrybutorem odmiany SMH87 jest firma BOSPHERA, która prowadzi kontraktację pod zamówienia producentów semoliny.

Smolice chcą tą pszenicą najpierw zainteresować wytwórnie makaronów, żeby to one narzucały uprawę konkretnej odmiany rolnikom wiążącym się z nimi umowami kontraktacji.

SMH87 ma fantastyczne cechy jakościowe, jednakże - co zrozumiałe - ustępuje plonem pszenicom konwencjonalnym.

Jej dostępność na polskim rynku będzie ograniczona. Smolice przeznaczą do sprzedaży na rynek europejski 10 tys. ton ziarna SMH87.

Pszenica SMH87 została innowacyjnym produktem targów Polskie Zboża - Zielone Agro Show, które odbyły się w Kąkolewie od 1 do 3 czerwca br. Organizatorem konkursu był miesięcznik Farmer i farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!