ISAAA (International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications) monitoruje rosnący klub krajów i farmerów uprawiających organizmy modyfikowane genetycznie (GMO). Jako jedyna organizacja publikuje dane statystyczne dotyczące tego sektora na całym świecie.

Raporty ISAAA ukazują się rokrocznie od 1996 r. - czyli pojawienia się pierwszych na większą skalę upraw GMO.

Opracowanie tegorocznego raportu sfinansowała amerykańska fundacja Rockefellera.

W 2007 roku rośliny transgeniczne uprawiano w 23 krajach; po raz pierwszy wśród nich liczba krajów południowych (12) przewyższyła liczbę północnych (11).

Nadal w uprawie tych roślin przodują USA, a za nimi są Argentyna, Brazylia, Kanada, Indie i Chiny. Jedynym krajem afrykańskim, który uprawia GMO, jest RPA.

Do krajów uprawiających rośliny transgeniczne w 2007 r. dołączyły Polska i Chile. Według ISAAA następne będą Burkina Faso, Egipt i - być może - Wietnam.

Po raz pierwszy w zeszłym roku areał upraw roślin transgenicznych w Europie przekroczył 100 tys. ha - jest to wzrost o 77 proc. w stosunku do 2006 r.

Trend zwiększania takich upraw był najbardziej widoczny w Hiszpanii, gdzie transgeniczną kukurydzę uprawiano na 70 tys. ha, czyli obszarze o 40 proc. większym niż w roku poprzednim.

Zwiększenie areału pod GMO nastąpiło w Czechach, Portugalii, Niemczech, na Słowacji, w Rumunii i Francji.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!