PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rośnie zużycie kwalifikowanego materiału siewnego

Rośnie zużycie kwalifikowanego materiału siewnego

Jeszcze kilka lat temu średnie zużycie kwalifikowanego materiału siewnego zbóż nie przekraczało 10 proc. Teraz, jak informuje ministerstwo rolnictwa, wynosi ono 15 proc. W wypadku ziemniaków wartość zużycia sadzeniaków kształtuje się na poziomie 11 proc.Te dane potwierdzone są też w publikacji Rynek środków produkcji dla rolnictwa - stan i perspektyw, opracowany przez naukowców z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Ilość kwalifikowanego materiału siewnego roślin rolniczych zwiększyła się w 2012 r. o 9,3 proc. - czytamy. W ubiegłym roku do sprzedaży zakwalifikowano o 8,8 proc. więcej nasion zbóż.

- Najbardziej wzrosła podaż kwalifikowanych nasion żyta (o 56,4 proc.), pszenicy jarej (o 54,1 proc.) i jęczmienia jarego (o 34,2 proc.). Podaż nasion kukurydzy zwiększyła się o 50,2 proc. osiągając rekordowy poziom 14,3 tys. ton - informuje IERiGŻ.

Powierzchnia zakwalifikowanych plantacji nasiennych zwiększyła się o 8,1 proc. do 113,6 tys. ha z 103,7 tys. ha w 2011 r. Areał uprawy plantacji nasiennych zbóż zwiększyła się średnio o 13,6 proc. O ponad 30 proc. zwiększyły się zasiewy roślin oleistych na nasiona.

- Powierzchnia uprawy plantacji nasiennych roślin strączkowych zmniejszyła się o 11 proc. Produkcja nasion w sezonie 2011/12 była o 21 proc. większa niż rok wcześniej. Zwiększył się przywóz nasion z innych państw Unii Europejskiej o 27 proc. i z państw trzecich o 90 proc. Importowano ponad trzykrotnie więcej nasion zbóż, kukurydzy o ponad 50 proc. i rzepaku o 20 proc. - podaje Instytut.

Szczególnie te dane o kukurydzy nie dziwią, bo w roku 2012 mieliśmy do czynienia z rekordową produkcją tej rośliny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!