PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Sejm znowelizował ustawę o ochronie prawnej odmian roślin

Sejm znowelizował ustawę o ochronie prawnej odmian roślin Główną sporną sprawą są opłaty od rozmnożeń własnych, tj. opłaty od wysiewania ziaren w kolejnych latach; Fot. Shutterstock

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o ochronie prawnej odmian roślin. Reguluje ona pobieranie opłat za wysianie w gospodarstwie nasion wysokiej jakości.Za projektem opowiedziało się 247 posłów, przeciwnych było 62, a 132 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie projektu, który złożył podczas drugiego czytania Jarosław Sachajko (Kukiz'15).

- Jaki mechanizm został zastosowany w ustawie, który zwiększy wymianę materiału siewnego wśród polskich rolników i zmniejszy koszty zakupu materiału siewnego? - pytał poseł przed głosowaniem. Jego zdaniem ustawa ta "zagraża istnieniu polskiej hodowli i nie jest żadnym rozwiązaniem kompleksowym".

- Ustawa reguluje współpracę między firmami hodowlanymi a rolnikami. W tej chwili była ona bardzo niedobra i rolnicy często zgłaszali (...), by tę sprawę uregulować. Chodzi o to, by rolnik zapłacił raz, gdy kupuje materiał kwalifikowany, i nie płaci później co roku. I ta ustawa tę sprawę reguluje. (...) Rolnicy będą kupować materiał siewny kwalifikowany, zwiększy się popyt, a wtedy zwiększy się podaż i to pomoże również zakładom hodowlanym" - odpowiedział poseł sprawozdawca komisji Robert Telus (PiS).

Pierwsze czytanie rządowego projektu odbyło się w środę.

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech przedstawiając projekt ustawy zaznaczyła, że resort rolnictwa podjął prace w związku z licznymi skargami rolników na Agencję Nasienną, reprezentującą interesy hodowców roślin. Rolnicy muszą informować ją o zasiewach i poddawać kontroli swoje uprawy, a w przypadku niewywiązywania z tych obowiązków są podawani do sądów.

Główną sporną sprawą są opłaty od rozmnożeń własnych, tj. opłaty od wysiewania ziaren w kolejnych latach. Opłaty takie dotyczą 7 proc. rolników. Takich opłat nie wnoszą rolnicy uprawiający rośliny na powierzchni do 25 hektarów (dotyczy to 17 gatunków roślin) i w przypadku ziemniaków - do 10 hektarów.

Zgodnie z nowelą ustawy, hodowca będzie mógł zdecydować o udostępnieniu wybranych przez siebie odmian chronionych - bez pobierania opłat od rozmnożeń własnych w wyznaczonym przez siebie okresie, np. ze względów marketingowych. Uwzględniono również postulowaną przez Izby Rolnicze możliwość jednorazowego pobierania opłat przy zakupie kwalifikowanego materiału siewnego.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!