Kukurydza nie lubi gleb bardzo ciężkich, zlewnych i suchych. Gleba powinna mieć uregulowany odczyn powyżej 5,5 pH, zawierać jak najwięcej próchnicy i posiadać przynajmniej średnią zasobność przyswajalnych form fosforu i potasu. Uprawiając kukurydzę na słabszych glebach w wysokiej kulturze nie powinno stosować się uproszczeń i zbyt oszczędnych technologii.

Roślina ta wytwarzając w krótkim okresie dużą ilość biomasy ma dużo większe zapotrzebowanie na makro i mikroskładniki w porównaniu z roślinami o niższej dynamice wzrostu. W kolejnych fazach rozwojowych kukurydza wymaga zarówno dobrego zaopatrzenia w składniki mineralne i wodę.

Jeżeli chodzi o mikroskładniki jednym z ważniejszych jest Cynk. Cynk jest mikroelementem, który decyduje o metabolizmie azotu a więc pośrednio wpływa na uzyskiwane plony. Bardzo ważnymi mikroelementami są również Molibden i Mangan. Oczywiście należy również pamiętać o tym, że każda odmiana kukurydzy ma specyficzne zapotrzebowanie na mikroelementy i powinno zostać to uwzględnione w bilansie nawozowym.

Firma ARKOP przygotowała kompleksową ofertę produktową w zakresie zaopatrzenia kukurydzy w mikroskładniki a w przypadkach ekstremalnych również i w makroskładniki.

Siarczan Magnezu Jednowodny to nawóz uznany i ceniony, który wpisuje się w klasykę nawożenia pozakorzeniowego. Jest to najprostszy i najszybszy sposób zaopatrzenia roślin w siarkę i magnez. Są to składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu, uzyskania plonu i jakości technologicznej.

W przypadku konieczności dodatkowego uzupełnienia niedoborów siarki istnieje możliwość zastosowania wysoko skoncentrowanego zawiesinowego nawozu dolistnego Siarkomag zawierającego doskonale zbilansowaną siarkę i magnez. Siarkomag zaleca się do łącznego stosowania z roztworem saletrzano-mocznikowym w celu lepszego wykorzystania azotu w połączeniu z siarką.

Niedobory pojedynczych mikroskładników a w szczególności cynku możemy uzupełnić stosując dwie grupy pojedynczych nawozów mikroelementowych w formie chelatów. Są to krystaliczne chelaty Actipol Zn, Mn, Cu, Co, Fe i płynne chelaty L-Actipol Zn, Mn, Mo, Co, Fe. Dzięki innowacyjnej technologii wytwarzania są to związki stabilne w szerokim zakresie pH, odpornych na czynniki zewnętrzne, doskonale przyswajalnych i zachowujących skuteczność w okresach pobierania substancji odżywczych. W odpowiednich dawkach mogą być stosowane łącznie z innymi nawozami i środkami ochrony roślin.