PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Utworzono markę Polskie Nasiona

Utworzono markę Polskie Nasiona Fot. Shutterstock

Autor: farmer.pl

Dodano: 20-12-2017 12:35

Tagi:

Podczas spotkania w Regietowie założono Grupę Polskie Nasiona w celu promowania polskiego materiału siewnego w kraju i zagranicą.W spotkaniu uczestniczyło  kierownictwo Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i zarządów Spółek hodowli roślin KOWR, kierownictwa Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB i Spółek Grupy IHAR oraz Instytutu Ogrodnictwa.

Podczas spotkania uczestnicy podjęli inicjatywę zintensyfikowania działań mających na celu promocję odmian roślin rolniczych i ogrodniczych krajowej hodowli. Postanowili oni utworzyć konsorcjum pod nazwą „Grupa Polskie Nasiona”, poprzez które promowany będzie materiał siewny polskiej hodowli w kraju i zagranicą. Inicjatywa zostanie zgłoszona do akceptacji do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Założyciele Grupy jednogłośnie zadeklarowali współpracę w osiągnięciu następujących celów: 

- zwiększenia udziału odmian polskiej hodowli w poszczególnych gatunkach na  rynkach nasiennych krajowych i zagranicznych;

- zwiększania wykorzystania przez polskich rolników kwalifikowanego materiału siewnego;

- poszukiwania nowych rynków zagranicznych, na których materiał siewny odmian polskiej hodowli mógłby być konkurencyjny.

Wymiernym efektem działań grupy na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa będzie utworzenie marki Polskie Nasiona, która zostanie wprowadzona na rynek, jako synonim wysokiej jakości krajowego produktu, świadomie poszukiwanego przez polskiego rolnika. Jest to przede wszystkim odpowiedź na szeroką gamę nasion odmian roślin rolniczych i ogrodniczych oferowanych przez koncerny zagraniczne, których cena i jakość nie zawsze idą w parze z  oczekiwaniami polskich rolników.   

Na zaproszenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w spotkaniu w Regietowie wzięli udział także przedstawiciele kierownictwa Państwowej Inspekcji Badania i Ochrony Odmian Republiki Białoruś: Vladimir Bieinia – dyrektor Państwowej Inspekcji Badania i Ochrony Odmian Republiki Białoruś oraz Tatiana Siemashko – zastępca dyrektora Państwowej Inspekcji Badania i Ochrony Odmian Republiki Białoruś ds. ochrony patentowej.

W Regietowie odbyło się polsko-białoruskie posiedzenie w sprawie harmonizacji sprawozdań odmian hodowli krajowej oraz badania, patentowania i licencjonowania odmian roślin rolniczych. Omówiona została procedura rejestracji odmian roślin rolniczych i ogrodniczych na Białorusi oraz przepisy dotyczące eksportu nasion na Białoruś.

Spotkanie było następstwem udziału strategicznych Spółek KOWR w targach PRODEXPO 2017 w Mińsku oraz ustaleń posiedzenia polsko-białoruskiej grupy roboczej do spraw współpracy w dziedzinie rolnictwa. Odbyło się ono 25 września 2017 roku w Poznaniu, w którym wziął udział Pan Andrzej Sutkowski – zastępca dyrektora generalnego KOWR. Ustalenia wspólnego posiedzenia w Regietowie dają perspektywę rozszerzenia współpracy poprzez rejestrację na Białorusi nowych odmian roślin rolniczych i ogrodniczych oraz sprzedaży na rynek białoruski wysokiej jakości nasion odmian krajowej hodowli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Manolo 2017-12-20 20:55:58
  Podoba mi się ta dobra zmiana. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza powoli się odradza. Powodzenia towarzysze z KOWRu.
 • Beart 2017-12-20 20:07:13
  Ciekawe kto będzie teraz nikosiem tej zmiany,polski cukier na złe chyba nie wyszło
 • nika 2017-12-20 16:29:33
  tia, jest Agencja Nasienna, teraz będą Polskie Nasiona żeby łatwiej drzeć kasę z rolnika.
  W sumie Polski Cukier w karierze nikosia dyzmy już był ;)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.184.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!