PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zmiany w systemie porejestrowego badania rzepaku

Zmiany w systemie porejestrowego badania rzepaku

Autor: farmer.pl/ PSPO

Dodano: 26-04-2012 09:44

Tagi:

Od sezonu 2012/2013, czyli już w czasie tegorocznych siewów jesiennych, ma ruszyć modyfikacja systemu doświadczeń porejestrowych rzepaku.Podczas spotkania w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych w którym wzięli udział obok dyrekcji Ośrodka przedstawiciele wiodących krajowych i zagranicznych firm hodowlanych, przedstawiciele KZPR, PSPO oraz instytutów rolniczych, ustalono konieczność zmian w badaniach porejestrowych rzepaku.

- Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że należy zmodyfikować system doświadczeń porejestrowych rzepaku ponieważ zaistniała pilna potrzeba przełamania obserwowanej od kilku lat stagnacji w plonowaniu rzepaku. Szczególnie niepokojące jest, że stagnacja ta następuje pomimo rejestracji coraz nowszych i bardziej plennych odmian - informuje Lech Kempczyński z PSPO.

Doświadczenia porejestrowe mają być częściowo współfinansowane przez wszystkich zainteresowanych wzrostem plonowania rzepaku. Zasadne jest też publikowane przez COBORU wyników PDOiR z uwzględnieniem podstawowych informacji o odmianie takich jak plonowanie, zaolejenie, zimotrwałość itp. wraz z indeksem odmian określającym ich wartość i przydatność gospodarczą. - Publikacje te powinny w prostej, rankingowej formie informować rolników o charakterystycznych cechach odmiany ułatwiając im w ten sposób dobór najwłaściwszej do swoich warunków - dodaje Kempczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!