PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

10 proc. rynku nawozów w rękach producentów z Rosji?

10 proc. rynku nawozów w rękach producentów z Rosji?

Tegoroczne perspektywy dla segmentu nawozowego są dobre zarówno jeśli chodzi o wolumeny, jak i ceny. Problemów przysparzać może natomiast obszar chemiczny, gdzie ceny produktów finalnych spadają, w przeciwieństwie do kosztów surowca - ocenia Marek Kapłucha, członek zarządu ZA Puławy.- Biznes nawozowy jest przewidywalny. Sytuacja segmentu jest dobra zarówno jeśli chodzi o ceny, jak i wielkość sprzedaży. W bieżącym roku obrotowym powinniśmy powtórzyć wolumeny osiągnięte rok wcześniej - powiedział Marek Kapłucha.

Udział nawozów w sprzedaży stopniowo rośnie.

- Obecnie jest to już 66 proc., podczas gdy jeszcze niedawno udział części nawozowej wynosił 55 proc. - dodał członek zarządu spółki.

Powoli sytuacja segmentu będzie się jednak zmieniać w związku z otwieraniem się Unii Europejskiej na inne rynki i stopniowym znoszeniem ceł AD na nawozy.

- Uwolniony został już rynek ukraiński, ale to nie ma dla nas znaczenia - na Ukrainie cena gazu jest wyższa niż u nas, a efektywność instalacji pozostawia wiele do życzenia. W Polsce potrzebujemy 845 m sześc. gazu do wyprodukowania jednej tony amoniaku, tam potrzeba aż 1300 m sześć. - powiedział Kapłucha.

Dodał, że większym problemem może być zniesienie ceł antydumpingowych na saletrę z Rosji od 13 lipca tego roku oraz potencjalne zniesienie ceł na nawozy z USA, które może nastąpić, według rynkowych spekulacji do dwóch lat.

- Analitycy zakładają, że po zniesieniu ceł z Rosji około 10 proc. naszego rynku nawozów mogą przejąć tamtejsi producenci. Z kolei USA ma nad nami przewagę kosztową - odkąd uruchomiono tam wydobycie gazu łupkowego, gaz wyraźnie potaniał, co bezpośrednio przekłada się na efektywność produkcji - powiedział Kapłucha.

- Dlatego też inwestujemy w nowe specjalistyczne produkty nawozowe z domieszką siarki, których brakuje na polskim rynku - dodał.

Przedstawiciele spółki ostrożnie oceniają perspektywy segmentu chemicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (27)

 • arszczecin 2013-03-12 17:12:46
  lidka ale nie rolnicy mowia:
  nawozy nie bo to chemia,
  obornik,gnojowica nie bo śmierdzi ( czesciej mowia ze jexxe)
  ale mąka ma byc dobra, swinka dobra i ...urwa tania, jajko z zoltkiem zoltym.
  na to wszystko lekarz moze cos przepisac
 • chemiczny 2013-03-12 16:59:21
  to zastanów się czy miałbyś co jeść, gdyby nie było tych tak "szkodliwych" nawozów, przecież ich podstawowym zadaniem jest dostarczać roślinom niezbędny do wzrostu i rozwoju azot, a bez niego - to nie wiem czy miałbyś co jeść, bo bez azotu rośliny nie rosną!
 • golden amer 2013-03-09 11:53:58
  tak jak papierosy, alkohol i inne używki a nikt nie chce rzucić
 • lidka 2013-03-09 11:48:14
  Niech sie ktoś napjie ropy lub nawdycha gazu ,jak długo pociagnie a nawozy azotowe to jest to samo tylko w mniejszych dawkach i rozłożone w czasie ale skutek taki sam
 • warzywnik 2013-03-09 11:44:15
  Na kapuste sypię 1300kg saletry a plony i wyglad jest piekny a sobie kupuję u znajomego działkowca
 • ekolog 2013-03-09 11:41:27
  Nawozy azotowe są bardzo rakotwórcze stosowanie i produkcja powinna byc zakazana badania potwierdzające to są cenzurowane przez macki lobby nawazowe skrywane
 • chemiczny 2013-03-09 10:42:57
  dyskusja dotyczyła cen nawozów azotowych ale widać że niektórzy nie potrafią merytorycznie dyskutować tylko potrafią obrzucać innych wyzwiskami i atakować - przy braku argumentów... temat jest niezwykle istotny i warto przedstawić swój punkt widzenia na kwestię nawozów z Rosji... ale niektórzy chyba potrzebują jeszcze czasu na naukę kultury, żeby móc debatować i dyskutować na poziomie
  ps. kieruje to do @rol-nick
 • miastowy 2013-03-07 20:35:49
  a tys wsioku przeuczony , taki madry głupiec , a mój ojciec zmarł rok temu gnoju i był wybitna osobistoscia a ty bedziesz niewolnikiem do konca zycia na tych swoich hektarach i połamie cie lumbago tyle z tej madrosci bedziesz miał , no moze jeszcze tyle ze bedziesz siedział i skamlał na forum
 • ja 2013-03-06 23:31:42
  te miastowy, nawóz liczy się w kg. dt., lub w tonach, wagę w metrach to pewnie twój stary-pastuch liczy cieciu
 • miastowy 2013-03-06 21:08:28
  Jarki sieje 4 metry saletry w pierwszej dawce pod zboza ha ha to chyba ten nawóz jest tani jak go stac na taka głupote?? i rozrzutnosc??
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!