Rządowa decyzja o utworzeniu od 1 stycznia 1949 roku Zakładów Przemysłu Azotowego "Kędzierzyn" z siedzibą w Bierawie zapadła w 1948 roku, a działalność produkcyjną rozpoczęto w 1954 roku. Uruchomiono wtedy pierwsze instalacje ciągu nawozowego, m.in. amoniaku, kwasu azotowego i saletrzaku. Rok później wprowadzono do eksploatacji wytwórnie produktów organicznych: bezwodnika ftalowego, wosków, aminoplastów i kwasów tłuszczowych.

- Czuję się tu jakbym był u siebie. Zdałem sobie sprawę, że z tych 65 lat niemal połowę przepracowałem w jakichś kontaktach z Kędzierzynem - powiedział na uroczystości prof. Jerzy Buzek, były polski premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Wśród wielu gości spółki znaleźli się przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm, partnerów biznesowych, współpracujących instytucji, włodarzy i mediów. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od honorowych przemówień ministra Włodzimierza Karpińskiego, który mówił o Grupie Azoty jako o chemicznym championie oraz Pawła Jarczewskiego - prezesa Grupy Azoty, który podkreślił rolę kędzierzyńskiej spółki w Grupie Azoty S.A. Odnosząc się do historii kędzierzyńskich Azotów, pogratulowali spółce osiągnięć i miejsca, które dzisiaj zajmuje na rynku.

Oprócz odznaczeń tradycyjnie przyznawanym zasłużonym pracownikom, zarząd spółki uhonorował i podziękował partnerom. Odznakę „Za zasługi dla Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A." wręczono m.in. profesorowi Jerzemu Buzkowi, podkreślając wagę reprezentacji i wspierania polskiej chemii na rynku europejskim oraz wielokrotnego wsparcia udzielanego spółce przy okazji znaczących projektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!