Prezydent spotkał się z pracownikami Azotów Tarnów i przedstawicielami władz Tarnowa. W towarzystwie wnuczki Eugeniusza Kwiatkowskiego, twórcy Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie, pani Julity Maciejewicz-Ryś, odsłonił pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego przed siedzibą Spółki. Wziął również udział w gali święta pracowników Azotów Tarnów.

- Tu, w Tarnowie, od początku działań była wizja rozwoju i wola budowania, uprzemysławiania kraju po odzyskaniu niepodległości. Pierwsze ambicje zbudowania fabryki to były wydarzenia na miarę epoki, ale dziś potrzebne są nam również ambicje dobrej pracy kadry inżynierskiej i chemików. Jest tu świadomość dobrej i twórczej pracy, która będzie decydować o tym, jak będzie funkcjonował Tarnów, jego mieszkańcy, cały region, cała Polska. Te ambicje sprzed 85 lat powinny stanowić wyznacznik wspólnych działań - podkreślił prezydent, przemawiając do przedstawicieli lokalnej społeczności.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. powstały z inicjatywy prezydenta II Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Decyzja o budowie fabryki zapadła w marcu 1927 roku. Jednym z najbardziej zasłużonych dla rozwoju Państwowej Fabryki Związków Azotowych był inżynier Eugeniusz Kwiatkowski, wicepremier i minister skarbu, minister przemysłu i handlu, pomysłodawca Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowniczy portu w Gdyni.

Chcąc uhonorować tego wybitnego polityka i działacza gospodarczego, tak zasłużonego dla Tarnowa, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. postanowiły ufundować pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego, który stanął na skwerze przed główną siedzibą Spółki. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz, absolwent i wieloletni wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku, twórca m.in. pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, generała Józefa Hallera we Władysławowie i marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu.