Jest to nawóz w formie płynnej, zawierający 16,8 proc. krzemu i 2 proc. żelaza. Optysil można stosować dolistnie pojedynczo, lub łącznie z innymi nawozami . Producent zaleca stosować go 3 tygodnie po wschodach, a następnie 2- lub 3 -krotnie w okresach intensywnego wzrostu roślin co 10-14 dni. Dodatkowe zabiegi najlepiej wykonać przed spodziewanymi warunkami stresowymi jak susza, przymrozek itp.

W wystąpieniu zaprezentowane zostały pozytywne oddziaływania krzemu na rośliny będące w stresie abiotycznym. Pierwiastek ten podwyższa tolerancję roślin na niskie temperatury, redukuje transpirację w okresie suszy, intensyfikuje proces fotosyntezy w warunkach słabego dostępu do światła, jak również ogranicza wpływ wysokiego zasolenia gleby. W prezentacji zostały przedstawione wyniki doświadczeń laboratoryjnych prowadzonych przez Instytut Fizjologii Roślin PAN.

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach przeprowadził natomiast  badania dotyczące wpływu tego nawozu na rośliny porażone alternariozą. Oprysk nawozem spowodował pojawienie się choroby na zaledwie 0,5 proc. roślin, gdy tymczasem kontrola (rośliny nie opryskane) wykazała opanowanie przez alternariozę ponad 60 proc. z nich.

Firma  uzyskała również pozytywne wyniki doświadczeń polowych w rzepaku. W każdym przypadku zanotowano wyższy plon nasion rzepaku w stosunku do kontroli nie potraktowanej produktem.

Podobał się artykuł? Podziel się!