Spośród popularnych na rynku nawozów azotowych najwyższą cenę detaliczną brutto (ok. 1 684 zł/t) osiąga mocznik. Tego typu nawozy wyróżnia wysoka, 46-procentowa zawartość azotu. W efekcie, koszt kilograma czystego składnika w moczniku jest jednym z najniższych i wynosi ok. 3,7 zł. Drugim nawozem o równie małej relacji ceny do zawartości czystego azotu jest RSM, czyli roztwór saletrzano-mocznikowy.

Ok. 12 proc. drożej - 4,2 zł/kg - kosztuje azot w saletrze amonowej. Warto zauwazyć, że mimo różnic w cenie detalicznej (siegających 150 zł/t) oraz zawartości azotu (w zależności od producenta 30-34 proc.), koszt kilograma czystego składnika w tego typu nawozach jest jednakowy.

Siarczany amonu są grupą nawozów, wewnątrz której wystepuje największe zróżnicowanie cen detalicznych - od ok. 800 do ok. 1 100 zł/t. Średnio za kilogram czystego azotu w siarczanie amonu trzeba zapłacić 4,5 zł, czyli o 19 proc. więcej w porównaniu do mocznika. W najtańszej opcji (tu: puławski PULSAR) za kilogram azotu trzeba zaplacić niewiele, bo tylko 3 proc. więcej niż w moczniku. W najdroższej (AS 21 Makro z Tarnowa) - ok. 5,2 zł/kg, niemal 30 proc. więcej od najtańszego.

Kilogram azotu w saletrzakach kosztuje średnio o 20 proc. więcej względem mocznika. Ceny detaliczne tego typu nawozów u większości dytrybutorów nie podlegały zbyt dużym wahaniom (od 5 do 65 zł różnicy na tonie). Wyjątkiem jest produkt od Yary, zdecydowanie najdroższy spośród saletrzaków - tona tego nawozu kosztuje średnio 1 375 zł, a kilogram czystego skladnika - 5,1 zł.

Ostatnim z nawozów azotowych wybranych do zestawienia jest saletrosiarczan, bardziej znany pod nazwa handlową: Saletrosan 26 Makro. Cena tony tego nawozu oscyluje wokół 1 200 zł. Kilogram czystego azotu kosztuje ok. 4,6 zł, a więc porównywalnie do saletrzaka i siarczanu amonu.

Amidowa forma azotu, dominująca zarówno w moczniku jak i w RSM, potrzebuje dużo czasu na przekształcenie w formę azotanową, łatwo pobieraną przez rosliny. Generalnie, nawozy zawierające azot w takiej formie są tańsze. Efektem ubocznym ich stosowania, podobnie jak nawozów azotowo-siarkowych, jest obniżanie pH gleby. Efekt zakwaszania odczynu łagodzi dodatek do nawozu wapnia i magnezu - w saletrach amonowych lub, relatywnie tańszych, saletrzakach.

Podobał się artykuł? Podziel się!