W celu podniesienia skuteczności zabiegu i poprawy aktywności syntezy chlorofilu należy dodać nawóz zawierający dużo żelaza np. Mikrostar complex w dawce 0,5-1kg/ha oraz nawóz azotowy AZOFOL. Dawka 5-40L/ha w zależności od deficytu azotu.

5. Uzupełnienie niedoborów NPK

Na plantacjach, na których ograniczono jesienią podstawowe nawożenie NPK można wiosna zastosować szybko działające nawozy NPK np. YARA MILA 14-14-21.

Skutecznym sposobem uzupełnienia niedoborów fosforu i potasu jest nawożenie dolistne nawozami np. Rosasol 15-30-15; 19-19-19; 8-24-34, Rosaleaf 2, Rosaleaf 4 lub Fosfiron Mg (40% fosforu i 10% magnezu). Zalecana dawka 3-5kg/ha.

6. Miedź - kluczowy mikroskładnik w uprawie

Bardzo ważne jest dobre zaopatrzenie w miedź we wczesnych fazach rozwojowych. Do likwidacji niedoborów miedzi polecamy Mikrostar Cu w dawce 0,3-0,6 kg/ha. Nawóz ten zawiera 15% miedzi schelatowanej EDTA. Bardzo ciekawym nawozem jest Fosfiron Cu. Nawóz należy stosować na początku krzewienia w dawce 1,5-3L/ha.

7. Dostarczane manganu

Do likwidacji niedoborów manganu polecamy Mikrostar Mn w dawce 0,6-1,2kg/ha. Nawóz ten zawiera 13% manganu schelatowanego EDTA. Drugim polecanym nawozem jest Mangaflow zawierający 260 g manganu w litrze. Nawozy manganowe należy stosować od początku krzewienia do pełni strzelania w źdźbło.

8. Uzupełnianie mikroskładników

W gospodarstwach, w których w latach poprzednich nie stwierdzono silnego deficytu miedzi lub manganu doskonałym sposobem uzupełnienia niedoborów wszystkich mikroskładników jest stosowanie nawozu Mikrostar complex w dawce 0,5-1kg/ha.

9. Nawożenie przed kłoszeniem

Kwitnienie decyduje o ilości ziarniaków wytworzonych w kłosie. Dlatego też, w okresie kłoszenia należy zapewnić optymalne zaopatrzenie pszenicy we wszystkie składniki pokarmowe. Proponujemy użyć jeden z nawozów AZOFOL, Rosasol 8-24-34, Rosasol 15-30-15 lub Fosfiron Mg.

Ostatnie zabiegi mają ogromny wpływ na wysokość plonu oraz jego jakość: wyrównanie ziarna, zawartość białka i glutenu.
Więcej porad dotyczących uprawy zbóż znajdą Państwo na stronie www.Doradca-Rolniczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!