Wprowadzając do gleby słomę oraz resztki pożniwne w postaci ścierni, słomy zbożowej, rzepaczanej, kukurydzianej, liści buraczanych, łętów ziemniaczanych poprawiamy właściwości fizyczne i chemiczne gleby. Resztki pożniwne i słoma tworzą próchnicę, co jest istotne zwłaszcza na glebach ubogich. Szybkość ich rozkładu zależy od wilgotności gleby, oraz życia biologicznego gleby. Niejednokrotnie drobnoustrojom trzeba pomóc.

Zdaniem przedstawicieli firmy zaletą preparatu jest możliwie najszybszy rozkład słomy i resztek pożniwnych, a także odżywianie bakterii glebowych, a zwłaszcza azotowych. Preparat pomaga w tworzeniu gruzełkowatej struktury gleby i ma dużą skuteczność w czasie suszy. Jak przekonują nie wymaga też uzupełniającego nawożenia azotem.

Akra Stroh R to wieloskładnikowy preparat do szybkiej mineralizacji słomy i resztek pożniwnych. Sposób działania opiera się na mechanizmie Andock. Proces ten prowadzi do powstania ujemnego ładunku, który umożliwia dobrą przyczepność do resztek pożniwnych. - Środek nie wymaga zbyt dużej ilości wody - zalecane dawki to 1 do 1,5 l/ha i 100 do 200 litrów wody w zależności od ilości słomy. Jest odporny na temperaturę. W 10 minut po zastosowaniu można już przystąpić do uprawy gleby bez utraty skuteczności. Zawarte w preparacie Akra Stroh R miedź, mangan i cynk powodują rozkład lignin w resztkach pożniwnych. Żelazo i molibden reagują z celulozą. Dodatkowo molibden odżywia bakterie azotowe - podaje firma

Podobał się artykuł? Podziel się!