Dokarmianie dolistne pozwala na szybkie uzupełnienie składników pokarmowych w roślinie. Tym sposobem jest się w stanie częściowo zaspokoić potrzeby pokarmowe roślin na makroskładniki (azot) i całkowicie na mikroskładniki. Wspomagając rzepak azotem przez liście można zaopatrzyć rośliny nawet w kilkadziesiąt kg azotu.

Rzepaki dobrze odżywione azotem, ale nie nadmiernie nawożone tym składnikiem mają większą zawartość wody w roślinach i lepszą przepuszczalność kutykul. Dzięki temu łatwiej pobierają składniki pokarmowe z nawozów i lepiej działają środki ochrony roślin.

By uzupełnić braki azotu rzepak dokarmiać można dolistnie wodnym roztworem mocznika. Mocznik zawiera 46 proc. azotu (N) w formie amidowej i jest nawozem, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Nawóz z aplikacji dolistnej jest dobrze pobierany przez rośliny, natomiast przez korzenie dopiero po przejściu w formę amonową czyli dostępną dla roślin, a następnie w azotanową. Dlatego pobieranie mocznika przez korzenie jest wolniejsze.

Kiedy rzepak znajduje się w fazie rozety i panują optymalne warunki pogodowe (dodatnie temperatury, brak opadów) rośliny można dokarmiać wodnym roztworem mocznika. Przy czym uwagę trzeba zwrócić na koncentrację roztworu, gdyż zbyt duże stężenie może powodować poparzenie roślin. Stosuje się roztwór o stężeniu do 12 proc., czyli np. na 100 litrów cieczy rozpuszcza się 12 kg nawozu, co przy stosowaniu 300 l cieczy użytkowej na hektar pozwala na zastosowanie ponad 16 kg N.

Stosując roztwór mocznika można dodać do niego siarczan magnezu, fungicydy (przeciwko suchej zgniliźnie kapustnych, czerni krzyżowych), czy herbicydy (przeciwko samosiewom zbóż i jednorocznym chwastom jednoliściennym czy w odpowiednich dawkach zwalczających perz).

Ciecz sporządza się bezpośrednio przed aplikacją. Do zbiornika wlewa się wodę w ok.60-70 proc. jego objętości, potem przy uruchomionym mieszadle wsypuje się odważony mocznik. W następnej kolejności dodaje się odważoną ilość siarczanu magnezu oraz nawóz mikroskładnikowy, np. uzupełniając bor względem którego rzepak ma duże wymagania wykorzystać można: Adob Bor, Foliq Bor, Arysta Bor, Ekolist mono Bor, ActiBor 150, Super ActiBor 21, Agravita Bor.

Chcąc dodać pestycydy rozpuszcza się je najpierw w wodzie (zgodnie z etykietą produktu) w osobnym naczyniu, np. w wiadrze z wodą. Potem wlewa do zbiornia i na końcu dopełnia się go wodą do określonej objętości.

Podobał się artykuł? Podziel się!