PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Bez azotu mineralizacji słomy nie będzie

Bez azotu mineralizacji słomy nie będzie Słoma zawiera wiele składników, które łatwo ulegających rozkładowi pod warunkiem, że drobnoustroje mają w środowisku glebowym dostateczną ilość azotu; Fot. Katarzyna Szulc

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 14-08-2017 11:56

Tagi:

Bez dostępnego azotu substancja organiczna dłużej będzie zalegać w glebie, dlatego dla przyspieszania mineralizacji zalecane jest stosowanie nawozu azotowego bezpośrednio na słomę. Są też przypadki, kiedy można zrezygnować z podania nawozu azotowego.Mineralizacja próchnicy jest ściśle powiązana z zawartością i dostępnością azotu mineralnego. Szacuje się, że na rozłożenie tony słomy bakterie potrzebują do 8 kg N. W nawożeniu wykorzystuje się przeważnie mocznik lub RSM i stosuje 5–10 kg N/t przyoranej słomy. Dawka azotu zależy od warunków glebowych i składu chemicznego słomy, zwłaszcza od stosunku C:N. 

Wprowadzanie większej dawki azotu nie przełoży się na wzrost zawartości próchnicy w glebie. Poza tym nawożenie niewielkimi dawkami azotu przyspiesza procesy rozkładu poprzez stymulację intensywności wiązania wolnego azotu. W procesie rozkładu zawsze większa część materii podlega mineralizacji, a mniejsza humifikacji.

Na glebach piaszczystych, ubogich w azot lub ciężkich i wilgotnych, gdzie intensywność mineralizacji jest niska powinno się stosować się górną dawkę azotu, natomiast na stanowiskach o dobrej strukturze i bogatych w próchnicę dolny jej zakres.

W przypadku słomy rzepakowej, która jest bogatsza w azot w porównaniu do słomy zbożowej, można odstąpić od aplikacji azotu. Jednak tylko pod warunkiem dużej zasobności azotu w glebie, gdy rzepak był właściwie nawożony i uprawiany na żyznej glebie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Sławek 2017-08-21 12:47:34
    Racja, azot jest ważny, jednak sam azot nie gwarantuje prawidłowej mineralizacji słomy. W moim rejonie (zachodniopomorskim), od lat stosowałem sam mocznik i efekty były marne. Od zeszłego sezonu stosuję bactim słoma i rozkład idzie zdecydowanie szybciej co widzę też po żniwach (brak pozostałości zeszłorocznej słomy). No i koniecznie rozdrabniajcie słomę bo bez tego dłużej się rozkłada.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!