Rozsiewacze tarczowe są najpopularniejszymi maszynami do nawożenia mineralnego. Ich budowa jest nieskomplikowana, maszyny zawieszane nie są ciężkie i rzadko kiedy zawodzą użytkowników. Nie należy jednak zapominać o rozsiewaczach pneumatycznych i wahadłowych. One również mają swoje zalety.

Nawozowe wahadło
Bardzo ciekawym przedstawicielem rozsiewaczy wahadłowych jest Vicon PS. Zamiast tarczy rozsiewającej zastosowano w nich specjalną wahadłową rurę napędzaną mimośrodowo, wykonującą szybkie ruchy na boki. Nie jest to oczywiście jedyna różnica pomiędzy standardowymi rozsiewaczami a Viconem. W rozsiewaczach tarczowych nawóz jest wyrzucany do tyłu i na boki na taką samą odległość. Natomiast wahadłowy Vicon rozrzuca nawóz do tyłu na odległość zaledwie 2–3 m. Takie rozwiązanie ułatwia rozpoczęcie zabiegu od brzegu pola. Powodem dość małego zainteresowania rozsiewaczami wahadłowymi jest niewielka szerokość robocza (w przypadku Vicona wynosi maksymalnie 18 m).

Zbiornik na nawóz jest wykonany z tworzywa sztucznego. Pojemność zbiornika wynosi od 175 (model Vicon PS 203) do 1650 litrów w modelu PS 1654 (z nadstawką). Odpowiedzialna za szerokość i jakość wysiewu rura wahadłowa może być wymieniona na jedną z 10 dostępnych modeli. Zmiana rury pozwala na zmniejszenie lub zwiększenie szerokości roboczej. Dzięki zastosowaniu określonej końcówki (rury) można nawet rozsiewać nawóz w jedną stronę (na jeden bok – funkcja przydatna, gdy zabieg jest przeprowadzany przy brzegu pola). Kontrolę wysiewu i pracy maszyny sprawuje operator z kabiny ciągnika za pomocą specjalnego komputera.

Rozsiewacze wahadłowe są bardziej popularne w wielu krajach. Wykorzystuje się je najczęściej tam, gdzie jest dużo użytków zielonych. Na łąkach na przykład nie ma ścieżek technologicznych, zatem niewielkie nakładanie się przejazdów nie powoduje dużych zmian. Vicony mogą być wykorzystywane również jako rozsiewacze rolnicze, sadownicze, ogrodnicze, ale i komunalne.

Niby opryskiwacz
Przy korzystaniu z rozsiewaczy pneumatycznych nie ma co się martwić o nakładanie się przejazdów i omijaki. Dzięki zastosowaniu belki polowej (podobnie jak to ma miejsce w  opryskiwaczach) szerokość robocza maszyny jest stała. Nie mają tutaj znaczenia nawet zmieniające się właściwości nawozu. Niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych jest również ograniczony. Kolejną zaletą rozsiewaczy pneumatycznych jest równomierność rozsiewu.