Z raportu przygotowanego przez IERiGŻ wynika, że najbardziej wzrosły ceny nawozów mineralnych, ale wysokie podwyżki wystąpiły również na rynku bezpośrednich nośników energii, materiałów budowlanych oraz maszyn rolniczych. Środki ochrony roślin podrożały za to umiarkowanie.

Nawozy mineralne drożeją już niestety od września 2010 r. Powodem takiej sytuacji jest poprawiająca się koniunktura na rynku zbóż oraz rosnące ceny surowców wykorzystywanych do produkcji nawozów mineralnych na światowych rynkach, które wynikają ze zwiększonego popytu na nawozy mineralne w warunkach rosnącego zapotrzebowania na żywność na świecie.

Zdaniem specjalistów wzrost cen nawozów mineralnych w Polsce jest także częściowo związany z wypłatą dopłat bezpośrednich rolnikom i zwiększonymi zakupami nawozów w okresie przedwiosennym, a także z podwyższeniem podatku VAT m.in. na nawozy mineralne.

W styczniu wzrost cen nawozów wyniósł aż 3,2 proc. Najbardziej podrożały nawozy azotowe(od 4,1 do 5,2 proc.). Silnie wzrosły również ceny soli potasowej (o 3,5 proc.) oraz nawozów wieloskładnikowych (o około 3 proc.). W ciągu ostatnich 12 miesięcy nawozy mineralne podrożały średnio o 2,5 proc., w tym najsilniej fosforan amonu oraz mocznik (o 14,8 proc.). Potaniał natomiast nawóz trójskładnikowy (o 24,8 proc.), superfosfaty (średnio o 12 proc.) oraz sól potasowa (o 10,1 proc.).

Dla porównania w Niemczech nawozy mineralne podrożały w styczniu 2011 r. o 2 proc., a we Francji o 1,4 proc., natomiast w ciągu 12 miesięcy o odpowiednio 13,4 i 17,3 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!