SZEROKA OFERTA RYNKOWA
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo produktów zawierających określenie „nawóz dolistny” w nazwie, a ich ilość wciąż rośnie. Moda na aplikację dolistną powoduje – podobnie jak w przypadku różnego rodzaju „odżywek” – że rynek jest zalany różnego rodzaju nawozami, których jakość jest niska, niepewna lub wątpliwa.

Najczęstszymi „grzechami” tak zwanych tanich nawozów dolistnych jest trudne do wskazania pochodzenie oraz niepewny lub niewłaściwy skład. Przykładowo może to być zbyt niskie stężenie pierwiastków, przez co nie dostarczymy ich w takiej ilości, w jakiej roślinie są potrzebne. Równie dobrze moglibyśmy opryskać rośliny wodą mineralną, która również zawiera szeroką gamę pierwiastków, ale w ilościach o rzędy wielkości za małych dla łanu rośliny uprawnej.

Innym przykładem złej kompozycji nawozu są formy pierwiastków. Ani w koncentracie, ani w cieczy roboczej, pierwiastki takie jak azot, fosfor, potas, miedź, molibden i inne, nie występują w postaci atomowej, ale w formie związków, np. tlenków, siarczanów, chelatów i innych. I właśnie to jest kluczowe dla stopnia pobrania ich przez roślinę.

Ostatnim typowym „potknięciem” jest niska ogólna jakość koncentratu, objawiająca się przykładowo tym, że będzie on wchodził w zbiorniku opryskiwacza w różnorodne reakcje, a w efekcie nastąpi wytrącenie bezużytecznego osadu, zakłaczenie itp., czego skutkiem może być zapchanie i zaklejenie się opryskiwacza, a w ekstremalnych sytuacjach nawet zniszczenie opryskanej uprawy.

Kropla z mikroelementami
Kropla z mikroelementami