Zabiegi dolistne są stresem dla roślin, w tym również aplikacja nawozów dolistnych, stąd ważna jest dbałość o stężenie cieczy, szczególnie roztworu azotu, bowiem zbyt wysokie może powodować poparzenia roślin. Warto wspomnieć, że najszybciej przenika przez liście właśnie azot, a także: potas, magnez, sód, nieco wolniej siarka, a jeszcze wolniej wapń i fosfor oraz mikroskładniki. Dlatego w przypadku stosowania roztworu mocznika dobrze jest dodać siedmiowodny siarczan magnezu, który w pewnym zakresie chroni liście przed poparzeniem.

W przypadku dolistnego stosowania nawozów, aby pobieranie składników nie było zakłócone ważna jest agrotechnika uprawy: odczyn gleby powinien być uregulowany, zasobność gleby w fosfor, potas i magnez przynajmniej na poziomie średnim oraz wykonane podstawowe nawożenie doglebowe.

Dla efektywnego działania dokarmiania dolistnego rośliny powinny być dobrze uwodnione, a lepsze pobieranie wody zapewnia m.in. podstawowe nawożenie NPK razem z siarką. Istotna jest również gęstość siewu, zbyt gęsty utrudnia dotarcie kropel z oprysku do liści.

Dokarmianie dolistne będzie bardziej efektywne, gdy oprysk jest wykonany na zdrowe rośliny, przy pełnym turgorze liści. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że ciecz jest lepiej wchłaniana przez młode części roślin, bowiem wraz ze wzrostem i rozwojem roślin ulega zmianie skład chemiczny wosku na roślinie oraz wzrasta jego ilość, dlatego starsze rośliny słabiej reagują na preparaty aplikowane dolistnie. U starszych roślin wosk i jego grubsza warstwa prowadzi do redukcji pobierania substancji.

Panujące warunki pogodowe pełną bardzo istotną rolę dla skuteczności wykonywanego dokarmiania dolistnego. Najlepsza wilgotność powietrza do przeprowadzenia zabiegu oprysku jest w granicach 60-80 proc., choć dopuszczalne jest stosowanie zabiegu dolistnego przy wilgotności powietrza nieco powyżej 40 proc.

Temperatura powietrza, przy której powinno wykonywać się zabieg to ok 15-16°C, a temperatura cieczy użytkowej nie może być niższa niż 12°C. Jeśli natomiast oprysk wykonuje się w niższych temperaturach wówczas temperaturę cieczy trzeba dostosować do temperatury otoczenia.

Oprysk obecnie najlepiej wykonać w godzinach rannych, jednak nie na rosę. Wykonując zabieg dokarmiania bezpośrednio po deszczu, należy zmniejszyć stężenie cieczy by zapobiec poparzeniu roślin, gdyż deszcz częściowo zmywa woskowinę naturalnie okrywającą liście przez co stają się bardziej wrażliwe.

Ciecz (mieszaninę), należy przygotować bezpośrednio przed drobnokroplistym opryskiem i jeśli to konieczne zaleca się stosować substancje powierzchniowo czynne, które zwiększają przyleganie kropel do liści.

Podobał się artykuł? Podziel się!