O zaletach dokarmiania dolistnego nie trzeba już nikogo przekonywać, ale z obowiązku należy wymienić przynajmniej podstawowe zalety, do których należy zaliczyć:

  • możliwość dostarczenia pierwiastków niezależnie od niekorzystnego pH gleby
  • możliwość dostarczanie składników pokarmowych i wpływania na rozwój rośliny niezależnie od kondycji systemu korzeniowego
  • dokarmianie roślin w okresie chłodów.

W sprzyjających warunkach termicznych kukurydza rośnie bardzo szybko i dlatego możliwości wykonywania zabiegów przy pomocy tradycyjnego opryskiwacza do zbóż są ograniczone wysokością roślin. Zazwyczaj zdąży się wykonać dwa, maksymalnie trzy zabiegi w sezonie. W naszym kraju do rzadkości należą jeszcze opryskiwacze szczudłowe pozwalające na wjazd na plantację kukurydzy przez cały okres wegetacji.

Kukurydza jest jednym z gatunków roślin uprawnych, na którym bardzo dobrze widoczne są objawy niedoborów składników pokarmowych i można odpowiednio do potrzeb zareagować podając brakujące mikro- lub makroelementy.

Już od samego początku wzrostu, w okresie chłodów majowych, rośliny zatrzymują wzrost i przybierają fioletowoczerwony kolor. Na początku objawy występują na brzegach liści, a przy przedłużających się chłodach mogą objąć całe blaszki liściowe i łodygę. Czerwona barwa wywołana jest zazwyczaj wzrostem intensywności syntezy antocyjanów.

Zatrzymanie wzrostu spowodowane ograniczoną dostępności fosforu z gleby jest zjawiskiem niepożądanym i przy przedłużającym się chłodnym okresie skutkuje obniżeniem plonu. Pobieranie fosforu z gleby w temperaturze poniżej 10 °C jest bardzo ograniczone, jednakże z powodzeniem może on być dostarczony drogą dolistną.

Przy wyborze nawozu do dokarmiana dolistnego fosforem najeży kierować się formą fosforu zawartego w nawozie. Należy pamiętać, że liczy się przede wszystkim szybkość przemieszczania się fosforu w roślinie. W tej sytuacji formy organiczne będą przewyższały skutecznością formy nieorganiczne (FOSTAR).

Najlepszym jednak wyborem jest zastosowanie aktywatora fosforu, który zawiera również substancje przyspieszające pobranie i transport pierwiastka wewnątrz rośliny (GROWON). Oprysk należy wykonać na podstawie prognozy pogody. Jeżeli zapowiadane jest dłuższe ochłodzenie, to zabieg powinien być wykonany najpóźniej w pierwszym chłodnym dniu .