PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Drogie nawozy

Autor: opr. bb

Dodano: 02-01-2008 13:26

Tagi:

Zmowa cenowa czy twarde prawa rynku? Gwałtowny wzrost cen nawozów przyprawia rolników o zawrót głowy. Zdaniem ekspertów podwyżki są jak najbardziej uzasadnione, ale ich końca nie widać.Rolnicy, którzy postanowili zrobić zapasy nawozów jeszcze przed końcem ubiegłego roku przyznają, że cena bardzo ich zaskoczyła.

Krzysztof Markowski, Domaniewem: - nie pamiętam chyba, że za czasów szalejącej inflacji takie podwyżki nawozów fundowano nam.

Najbardziej zdrożały nawozy potasowe i azotowe. Krzysztof Markowski, Domaniewem: - cena soli potasowej jeszcze we wrześniu kształtowała się na poziomie 680-700 zł za tonę, aktualnie 1300 zł. Czyli to jest wzrost, o 100 proc., czyli z pewnością nie są to mechanizmy rynkowe, to są manipulacje.

Zdaniem ekspertów, tym razem podwyżki cen w dużej części są uzasadnione. A powodów jest, co najmniej kilka. Pierwszy i podstawowy to wzrost światowych cen na różnego rodzaju surowce do produkcji. Drugi, równie ważny to wzrost zapotrzebowania na takie nawozy.

prof. Aldon Zalewski, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: - duży popyt przez takie kraje jak Indie i Chiny, które maja dość duży dochód PKB i w związku z tym popyt na żywność jest duży i oni spowodowali, że wykupują wszystkie surowce.

Ale to nie wszystko. prof. Aldon Zalewski, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: - niewątpliwie jeszcze do ceny nawozów przyczynia się cena elektryczności. W przeszłości, biorąc pod uwagę 2005 r., to te ceny wzrosły o 17 proc.

Biorąc pod uwagę zapowiadany dalszy wzrost cen energii, to nie koniec podwyżek cen nawozów.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.197.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!