Kukurydza w zależności od regionu kraju ma rozwinięte 2-4 liście. W systemie dawek dzielonych 50-70 proc. dawki stosowano przedsiewnie, a w tej chwili nadchodzi moment aplikacji drugiej dawki nawozów azotowych, które muszą być podane najpóźniej do fazy 4-6 liści.

Jest to istotne, bowiem intensywne pobieranie składników pokarmowych przez kukurydzę rozpoczyna się od fazy 6-8 liści i trwa do końca kwitnienia. Dlatego do momentu, kiedy kukurydza rozpoczyna intensywnie pobierać składniki z gleby wskazane jest by, nawóz był już dostarczony. Roślina od fazy 6-8 liści powinna mieć już w glebie dostateczne ilości dostępnych składników pokarmowych, w tym również azot.

Nawożąc pogłównie warto zwrócić uwagę na siarkę i jeśli tego składnika dotychczas, w pierwszej dawce, nie aplikowano to wskazane jest, żeby siarka była podana przy okazji drugiej dawki azotu. Zatem trzeba tak dobrać nawóz, żeby w swoim składzie zawierał siarkę.

Z uwagi na niską zasobność gleb w siarkę i jeśli nie stosowano nawożenia organicznego, naturalnego siarka powinna być wprowadzona już przy pierwszej dawce. To m.in od dobrego zaopatrzenia roślin w siarkę zależy efektywność nawożenia azotem.

Podobał się artykuł? Podziel się!