- Grupa Azoty daje pracę co piątemu mieszkańcowi Puław – ponad 3 tys. osób na terenie zakładów oraz 9 tys. w firmach współpracujących. Dodatkowo przy budowie Elektrowni Puławy przez trzy lata pracować będzie około tysiąca osób. Śmiało mogę nazwać puławskie azoty championem inwestycji w regionie. 4 lata, 150 zrealizowanych projektów i 1,1 mld zł nakładu. Przed spółką kolejne pięć lat inwestycji o łącznej wartości 2,2 mld. To pokazuje skalę działania sztandarowej puławskiej firmy. Dla mnie oznacza to tylko jedno – ogromny potencjał dla tego regionu i ogromny potencjał dla polskiej chemii - powiedział podczas konferencji prasowej Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa.

-Dzięki tym inwestycjom otworzymy nowe możliwości produkcyjne, operacyjne i logistyczne. Sobie zapewnimy samowystarczalność w zakresie dostaw energii i ciepła, naszym klientom zaoferujemy nowoczesne formuły nawozowe, a mieszkańcom regionu nowe miejsca pracy – powiedział Marian Rybak, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

Nowa niskoemisyjna i bezodpadowa, bo zasilana gazem ziemnym Elektrownia Puławy klasy 400 MWe, w konfiguracji z obecnym blokiem węglowym w 100 proc. uniezależni puławską spółkę od zewnętrznych dostaw prądu i pary potrzebnej do bieżącej produkcji. Nadmiar produkowanej energii w stosunku do potrzeb zakładu będzie sprzedawany na rynku. Energetyka gazowa wpisuje się politykę klimatyczną Unii Europejskiej, co w przyszłości radykalnie zminimalizuje ponoszone koszy z tytułu emisji dwutlenku węgla. Energetyka oparta na gazie ziemnym jest w Europie coraz popularniejsza idąc w ślad za postępującą liberalizacją rynku tego surowca. To największy projekt energetyczny realizowany w ostatnim czasie na Lubelszczyźnie. Budżet na jego budowę sięgnie ponad 1,1 mld zł.

Inwestycja dotycząca kwasu azotowego zakłada budowę nowej linii i modernizację dotychczas istniejących linii kwasu. Na przeznaczonych do modernizacji liniach kwasu nastąpi wzrost zdolności produkcyjnej o min. 5 proc, a także poprawa wskaźników zużycia głównych surowców i mediów energetycznych (amoniaku o ok. 5 proc., uzysku pary wysokociśnieniowej o ok. 15 proc., energii elektrycznej o ok. 15 proc.). Całe przedsięwzięcie wpłynie znacząco nie tylko na zwiększenie efektywności produkcji kwasu azotowego, ale także w dużym stopniu na poprawę ekonomiki wytwarzanych na jego bazie nawozów. Nadwyżka kwasu azotowego będzie przetwarzana na nowej linii do produkcji specjalistycznych nawozów: saletry magnezowej, wapniowej i potasowej o wydajności 600 ton/dobę. Prace nad tym zadaniem rozpoczną się już w przyszłym roku i potrwają do 2021 r., a szacowane nakłady inwestycyjne to 695 mln zł.

Budowa nowej instalacji do granulacji mechanicznej uelastyczni produkcję saletry amonowej oraz umożliwi produkcję innych nawozów: Saletrzaku (CAN) i Saletry amonowej granulowanej. Jest to odpowiedź na zmieniające się warunki rynkowe. Budowa potrwa do 2019 r. a jej koszt to około 385 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!