Wapnowanie gleby poprawia żyzność gleb kwaśnych i jest niezbędne dla stworzenia roślinom optymalnych warunków wzrostu. Do najważniejszych zalet procesu należy eliminacja toksycznego glinu z gleby (jego obecność niekorzystnie wpływa na rośliny wrażliwe) czy wspomaganie budowy silnego systemu korzeniowego rośliny, poprzez stymulację wzrostu korzeni w głąb profilu glebowego.

Pierwsza nowość to Radkowit - wapno nawozowe o wysokiej zawartości wapnia i magnezu (min. 45 proc. CaO + MgO). Produkt jest również nośnikiem dużej ilości innych składników niezbędnych dla rozwoju roślin takich jak siarka, żelazo, miedź czy cynk. Nawóz jest polecany dla wszystkich rodzajów gleb, szczególnie dobrze sobie radzi na kwaśnych glebach lekkich, ubogich w wapń i magnez. Natomiast dla gleb wymagających szybkiej i gruntownej zmiany odczynu stworzony został Radkowit Premium - bardzo dobry nawóz o wysokiej aktywności chemicznej.

Druga propozycja to Kujawit - powstający w wyniku przerobu złoża wapieni i margli jurajskich - charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością wapnia (45-53 proc. CaO). Nawóz polecany jest w szczególności na glebach lekkich i średnich. Dzięki wysokiej zawartości wapnia nadaje się również do gleb zwięzłych. Dla uzyskania szybkich efektów warto zastosować Kujawit Premium - wapno nawozowe odmiany 04, o bardzo drobnym uziarnieniu (99 proc. < 0,125 mm).

Podobał się artykuł? Podziel się!