Facelia błękitna jest znaną i cenioną rośliną miododajną. Uprawiana w poplonie ścierniskowym najczęściej nie osiąga jednak przed zbiorem fazy pełni kwitnienia ze względu na krótki okres wegetacji.

W krajowym rejestrze jest pięć odmian facelii, zarejestrowanych w latach 1977–2002. Przedstawione poniżej charakterystyki tych odmian opracowano na podstawie aktualnych wyników doświadczeń prowadzonych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej w latach 2004–2005.

Odmiany przedstawiono w kolejności ich zarejestrowania. Podano także adresy hodowców lub przedstawicieli hodowców, do których można się zwracać w sprawie zakupu nasion.

Stala. Zarejestrowana w 1977 r. Plon zielonej i suchej masy średni. Rośliny dość niskie, średnio okrywające glebę, o średniej podatności na wyleganie.
Hodowca: Poznańska Hodowla Roślin, 63-004 Tulce, ul. Kasztanowa 5.

Angelia. Wpisana do krajowego rejestru w 1997 r. Plon zielonej i suchej masy dość duży. Rośliny średniej wysokości, średnio okrywające glebę, o średniej podatności na wyleganie.
Przedstawiciel hodowcy: Saaten Union Polska, 62-100 Wągrowiec, ul Straszewska 70.

Natra. Zarejestrowana w 1999 r. Plon zielonej i suchej masy duży. Rośliny średniej wysokości, średnio okrywające glebę, o średniej podatności na wyleganie.
Hodowca: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe WOMIR, 56-330 Cieszków, Guzowice 14.

Vetrovska. Wpisana do krajowego rejestru w 1999 r. Plon zielonej i suchej masy średni. Wysokość roślin, stopień pokrycia gleby i podatność na wyleganie – średnie.
Przedstawiciel hodowcy: Oseva Polska, 60-105 Poznań, ul. Kopanina 77.

Lisette. Zarejestrowana w 2002 r. Plon zielonej masy mniejszy od średniej, suchej masy nieco powyżej średniej. Wysokość roślin i stopień pokrycia gleby mniejsze od średniej, podatność na wyleganie średnia.
Przedstawiciel hodowcy: DSV Polska, 62-100 Wągrowiec, ul. Straszewska 70.

Termin siewu facelii w użytkowaniu poplonowym powinien przypadać do 5 sierpnia – w północno-wschodnich rejonach kraju, do 10 sierpnia – w części centralnej i do 15 sierpnia – we wschodniej, południowo-zachodniej i zachodniej części Polski. Zasiewy dokonane po tym terminie nie zapewniają uzyskania zadowalających plonów biomasy.
Norma wysiewu facelii błękitnej wynosi około 12 kg nasion na hektar.

Autor pracuje w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej

Źródło: "Farmer" 13/2006

Podobał się artykuł? Podziel się!