Zalety nawozu rsm przekonują do stosowania go przez coraz większą rzeszę rolników. Ale oprócz niepodważalnych korzyści agrotechnicznych trzeba mieć na uwadze również techniczne przygotowanie się do jego użycia. Największe wyzwanie stanowi przechowywanie płynnego nawozu.

STALOWE BECZKI

Najbardziej rozpowszechnionym obecnie sposobem przechowywania rsm jest składowanie go w stalowych zbiornikach. Standardowe pojemności, w jakich są one oferowane, to 25 i 50 m3. Zakup zbiornika nie jest małym wydatkiem: zbiornik o pojemności 25 m3 to koszt ponad 30 tys. zł (brutto). Rolnik chcący używać płynnych nawozów nie musi być jednak skazany na jego zakup. Często stosowaną praktyką jest podpisanie umowy z dostawcą nawozu na przykład na dzierżawę takiego zbiornika i uiszczanie cyklicznych, ustalonych opłat. Spłata zobowiązania może się też odbywać po prostu przez zakup ustalonych ilości rsm - wszystko zależy od dogadania się z danym dystrybutorem. Na takie zbiorniki decydują się coraz częściej gospodarstwa już o powierzchni kilkudziesięciu hektarów. Jeśli jednak ktoś potrzebuje kilku tysięcy litrów nawozu, też nie powinno być z tym problemu. Sprzedaż jest prowadzona również w zbiornikach z tworzywa sztucznego, o pojemności 1000 l (czyli popularnych "mauzerach"). Tu jednak dochodzi koszt zbiorników. Jeśli takie posiadamy, to u lokalnych dystrybutorów rsm można kupić nawóz "rozlewany" - to dość często stosowana praktyka.

Najważniejszą cechą stalowego zbiornika na rsm jest jego solidne zabezpieczenie przed korozją. Nawóz azotowy działa na stal bardzo agresywnie - wchodzi z nią w silną reakcję, szybko powodując rdzewienie materiału. Powłoka ochronna powinna być zatem wysokiej jakości i odpowiedniej grubości. - Do prawidłowego nałożenia powłoki zbiornik jest przygotowywany już na etapie produkcji - jest wewnątrz śrutowany. Dzięki temu nanoszona później dwuskładnikowa farba zabezpieczająca (Steopox 248) bardzo dobrze przylega do ścianek, zapewniając solidną warstwę ochronną przed nawozem - mówi Andrzej Karolewski, dyrektor handlowy firmy Ekonstal zajmującej się produkcją zbiorników stalowych do różnych zastosowań.