W listopadzie Grupa Azoty informowała również rynek o zawarciu z amerykańską firmą Nitron szeregu podobnych umów na kolejne trzy lata. Suma tamtych umów na nawozy wieloskładnikowe, siarczan amonu oraz RSM szacowana była na kwotę 746 mln zł.

- W ramach konsolidacji konsekwentnie pracujemy nad zapewnieniem Grupie Azoty stabilnej międzynarodowej współpracy handlowej z naszymi sprawdzonymi partnerami. Swoją politykę handlową chcemy opierać na długookresowych relacjach biznesowych. Dzięki pełniejszej ofercie produktowej korzystamy z synergii logistycznych w zaopatrywaniu bardzo perspektywicznego brazylijskiego rynku­ – komentuje Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

W minionym roku wysłane do Ameryki Południowej nawozy stanowiły 19 proc. całego eksportu Grupy Azoty, z czego 10 proc. przypadło na samą Brazylię.

Brazylia, będąc szóstą gospodarką świata (według rankingu World Economic League Table CEBR), odpowiada za blisko 45 proc. PKB Ameryki Łacińskiej, posiada 22 proc. obszarów uprawnych w skali światowej. Najważniejszą gałęzią gospodarki Brazylii jest rolnictwo i sektor ten jest najdynamiczniej rozwijającym się na świecie. Kraj jest 4 największym konsumentem składników odżywczych (prawie 5,9 proc. światowych udziałów) zawartych w produkowanych nawozach. Wyprzedzają ją tylko Chiny, Indie, i USA. Konsumpcja nawozów w 2012 roku wyniosła 29,6 mln ton (wzrost o 30 proc. w stosunku do 2003 r.) z czego z importu pochodziło ok. 72 proc. (w tym 75 proc. nawozów azotowych, ok. 92 proc. nawozów potasowych i ok. 50 proc. fosforowych). Dynamiczny wzrost konsumpcji nawozów jest także spodziewany w następnych latach ok. 3,5 proc. rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!