- Po zmianach, jakie zaszły na rynku polskim, po tym, jak PGNiG wdrożył nową politykę cenową, odchodząc od taryfikacji, kończymy opowieść o dywersyfikacji - powiedział w poniedziałek na konferencji wynikowej Skolmowski.

Zwrócił uwagę, że polityka rabatowa wdrożona przez PGNiG pozwala na optymalizację zakupów. - Celem grupy będzie teraz minimalizowanie ceny surowca, by była zbliżona do cen rynkowych - podkreślił. Wyjaśnił, że pierwotne założenia dywersyfikacyjne wynikały z tego, że spółka chciała zwiększać zakupy spoza taryfy.

- Te nasze dotychczasowe działania miały pokazać, ile jest taryfy, a ile gazu opartego o notowania rynkowe. Wprowadzenie przez PGNiG nowej polityki cenowej sprawia, że nie ma to sensu, bo taryfy de facto nie ma - wyjaśnił.

W III kw. br. Grupa kupiła 47 proc. gazu spoza taryfy, podczas gdy w analogicznym okresie ub.r. było to 60 proc.

Wiceprezes poinformował również, iż Azoty zdecydują o podziale tegorocznego zysku po przeanalizowaniu wyników na koniec roku.

- W zeszłym roku decyzja o niewypłacaniu dywidendy związana była z realizacją dużego projektu inwestycyjnego, na który zbieraliśmy finansowanie. Nie byliśmy pewni, czy je domkniemy, czy nie. Obecnie nie jest tajemnicą, że spinamy finansowanie dla projektu w Policach i Puławach. Nie ukrywamy, że realizacja pozostałych 66 projektów w grupie wymaga sporego wysiłku finansowego - dodał.

W latach 2014-2020 Grupa chce wydać na inwestycje 7 mld zł.

Grupa poinformowała, że kończy trzeci kwartał br. przychodami ze sprzedaży na poziomie 2,4 mld zł; przy zysku netto wynoszącym 82 mln zł. Grupa w tym czasie zarobiła najwięcej na sprzedaży nawozów.

Skolmowski ocenił, że jest to kolejny dobry kwartał dla grupy. - W ujęciu kwartalnym wynik EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) również uległ poprawie o 95 mln zł osiągając poziom 223 mln zł wobec 128 mln w analogicznym okresie roku ubiegłego - zaznaczył.

Grupa poinformowała, że przychody od stycznia do września wyniosły 7,5 mld zł, przy zysku netto w wysokości 540 mln zł. Natomiast EBITDA wyniosła 1 mld zł.

Za dobre wyniki grupy przede wszystkie odpowiada wyższa produkcja i sprzedaż nawozów azotanowych. Niższe były też ceny surowców energetycznych jakie wykorzystywane są przez Azoty czyli gazu ziemnego i węgla.