Warto też wiedzieć, że dystrybutorzy nawozów będą prawdopodobnie wprowadzać posezonowe obniżki cen w celu zminimalizowania kosztów magazynowania. Obniżkom cen nawozów na krajowym rynku będą ponadto sprzyjały stosunkowo niskie ceny nawozów w handlu światowym.

- Ceny nawozów na światowym rynku w lipcu 2017 r. były przeciętnie o 4,8 proc. niższe niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach pod wpływem stopniowej poprawy koniunktury na podstawowych rynkach rolnych spadkowy trend cen prawdopodobnie zostanie zahamowany – podaje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ.

W drugiej połowie tego roku na krajowym rynku nawozów mineralnych zaobserwowano sezonowy spadek popytu, w tym głównie na nawozy azotowe, co skutkuje wprowadzaniem przez dystrybutorów obniżek cen.

- Obniżkom krajowych cen sprzyjają również systematycznie malejące ceny nawozów w handlu światowym. W lipcu przeciętny spadek cen nawozów mineralnych na krajowym rynku wyniósł 0,9 proc., przy czym staniały przede wszystkim nawozy azotowe. W porównaniu z początkiem roku nawozy mineralne były średnio o 0,8 proc. tańsze, przy czym w przypadku nawozów azotowych odnotowano wzrost cen. Nawozy mineralne były w lipcu 2017 r. średnio o 6,1 proc. tańsze niż rok wcześniej. Obniżki cen dotyczyły głównie nawozów wieloskładnikowych i potasowych. Zdecydowanie najmniej potaniały nawozy azotowe – czytamy w październikowym raporcie.

Niestety Instytut nie przeanalizował bieżących cen.

Jak sytuacja wygląda na świecie? - W lipcu 2017 r. odnotowano kolejny spadek cen nawozów mineralnych w handlu światowym. W rezultacie utrwalił się trwający już od kilku lat długookresowy trend spadkowy. Wówczas ceny nawozów były średnio 0,8 proc. niższe niż miesiąc wcześniej, przy czym fosforan amonu potaniał o 2 proc., superfosfat potrójny zdrożał o 1 proc., a ceny mocznika i soli potasowej pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca – podaje IERiGŻ.

Podobał się artykuł? Podziel się!