PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

III dawka azotu w pszenicy ozimej

III dawka azotu w pszenicy ozimej Stan odżywienia mineralnego pszenicy ozimej po minionej, bardzo dżdżystej jesieni pozostawiał wiele do życzenia

Nawożenie na kłos, bo tak często mówi się o III dawce azotu, rzutuje na jakość konsumpcyjną ziarna. Przede wszystkim oddziałuje na zawartość białka i glutenu - parametrów, które wpływają na końcową cenę ziarna w skupie.Stan odżywienia mineralnego pszenicy ozimej po minionej, bardzo dżdżystej jesieni pozostawiał wiele do życzenia. Obfite i długotrwałe opady (zwłaszcza w północnej części kraju) spowodowały wymycie składników w głąb profilu glebowego, przez co rośliny były głodne. Na przykład jedna z firm rolniczych w rozmowie z autorem stwierdziła, że wczesną wiosną zawartość N w ich glebach była niższa o ok. 30 kg niż w latach poprzednich. Zdaniem prof. Witolda Grzebisza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nawożenie azotem będzie bardzo indywidualne w poszczególnych gospodarstwach w tym roku.

ZWYKŁE STOSOWANIE

III dawka azotu niekoniecznie musi być zastosowana bezpośrednio przed kwitnieniem pszenicy ozimej. Wskazane jest nawet, żeby to było wcześniej, gdyż potrzebny jest czas na rozpuszczenie nawozu i przemieszczenie go do strefy korzeniowej. Zaczynając jednak ten temat, trzeba wyjść od kluczowego zagadnienia - mianowicie od jakości ziarna. Na nią największy wpływ mają: odmiana, warunki pogodowe i nawożenie azotem. Podanie trzeciej dawki azotu w pszenicy ozimej ma za zadanie wpłynąć na podwyższenie parametrów jakościowych ziarna poprzez przedłużenie aktywności aparatu asymilacyjnego, podniesienie zawartości glutenu i białka w ziarniakach oraz ich masy. Jej zastosowanie jest uzasadnione tylko wtedy, kiedy łan jest zdrowy, chroniony wcześniej przed chorobami grzybowymi, chwastami i szkodnikami.

W praktyce rolnicy najczęściej podają tę dawkę, o ile pogoda na to pozwoli, w połowie maja - od fazy wysuniętego liścia flagowego do momentu kłoszenia pszenicy. Tam, gdzie zboże jest w nieco gorszej kondycji, podać ją można nieco wcześniej, a tam, gdzie w lepszej - nieco opóźnić (przed kwitnieniem). Przyspieszenie wprowadzenia III dawki można rozważyć również w sytuacji, gdy uprawiamy pszenicę na glebach żyznych, o dużym potencjale do mineralizacji azotu glebowego, gdyż w późniejszym okresie w żywieniu roślin będzie wzrastało znaczenie azotu pochodzącego z rozkładu glebowej materii organicznej.

Dawka mieści się przeważnie w przedziale od 20 do 60 kg N/ha. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża nie jest wskazana, bo może pogorszyć jakość ziarna. Pogoda jest tutaj bardzo decydująca. W sytuacji suszy nie odegra żadnej plonotwórczej roli. Również rozsianie nawozów po niewielkim deszczu nie gwarantuje jeszcze wysokiej efektywności ich zastosowania. Płytkie nawilżenie gleby ma znaczenie dla rozpuszczenia granul, ale nie przemieszczenia pierwiastka w głąb gleby, tak aby był on dostępny w strefie korzeniowej. Potrzebne są wtedy nowe opady deszczu (...). 

Artykuł w całości ukazał się w majowym numerze miesięcznika "Farmer" Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • Pacyfik 2018-05-04 07:23:47
  Pszenica ma już liść flagowy w strzałkę i ma wysokość 30 do 40 cm i na moje oko to raczej nic z tego nie będzie a najpewniej 3 do 4 ton to max nawet jak popada. O jarych i burakach to aż mi się myśleć nie chce co będzie. Rzepaki u mnie na Lubelszczyźnie są rokuje na 3 do 4 ton ale większąsc to 1.5 do 2 jak deszcz spadnie
 • Pafko 2018-05-04 07:12:15
  W tym roku kto dał wcześnie azot to na tym wygrał. U mnie 58 mm od 15 lutego a teraz suszy i dopiero chyba się rozkręca. Pszenica rokuje dobrze, teraz tylko ją utrzymać w pionie i T2 zrobić przy poniedziałku bo flagowy się pokazuje.
 • Edek 2018-05-03 20:46:10
  Rolnik6666 Tobie nigdy nic nie wschodzi i nic prawie nie pada a potem zbierasz po 90 ton buraka i 8,5 tony pszenicy się przechwalasz. Strach pomyśleć ile będzie jak popada.
 • rolnik6666 2018-05-03 19:41:05
  ani kropli deszczu od 8 tygodni ,rzepak rokuje na 2 tony ,pszenica na 4 tony a jare i buraki wogóle nie powschodziły.
 • ? 2018-05-03 19:40:43
  Gdzie pada?Bo u mnie tylko na telewizorze
 • Saletra 2018-05-03 19:17:15
  Właśnie ładnie padało i nawozy będą lepiej działać. Innym też życzę ładnego majowefo deszczyku.
 • . 2018-05-03 19:06:55
  Po co podbijać białko jak nie będzie gęstości i pszenica i tak pójdzie na pasze
 • bront 2018-05-03 18:55:51
  susza sie zaczyna z kazdym dniem coraz gorzej zaczyna usychac to zboze
 • Bosak 2018-05-03 15:50:07
  Ja już 4 dawkę jadę a jeszcze pójdzie 5 na kłos także spokojnie.
 • Rolasek 2018-05-03 15:48:12
  A ja dalłem już dawno 3 dawki wszystko razem jakieś 200 N inni sieją więcej. Ale już dawno się rozpuściło i widać że działa. Chociaż wyśmiewali mnie tu że za wcześnie ale teraz u nas susza i nawozy i tak leżą i nie działają.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 155.133.109.105
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!